Beyaz Saray: Erdoğan-Biden görüşmesi karşı karşıya dış ilişkiler için bir fırsat

0
62
Erdoğan-Biden

Psaki, Amerika Başkanı Biden’ın Washington‘dan İngiltere’ye yolculuk etmiş olduğu sırada uçaktaki gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Biden’ın 14 Haziran’da Brüksel’de yapacakları ikili görüşmeden beklentilerinin ne bulunduğunun sorulması üstüne Psaki, “Bu ilişki, yapıcı bir halde beraber çalışmaya devam edilmesi icap ettiğini hissettiğimiz alanların ve fırsatların olduğu, bununla birlikte ciddi anlaşmazlıklar yaşadığımız alanların da olduğu bir NATO ortağıyla olan ilişki. Bu, Başkan Biden’ın, ilk yurt dışı ziyaretinde ikili görüşmeyi öncelik edinmenin mühim bulunduğunu hissettiği karşı karşıya diplomasiye haiz olmak için bir fırsat” ifadesini kullandı.

Psaki, mevzubahis toplantıda masada hangi konuların olacağı sorusuna ise “Küresel camiası etkileyen yöresel emniyet mevzularını görüşeceklerine inanırım, aynı biçimde Kovid-19 ve iktisat de mevzular dahilinde olacaktır. Müzakere tarihi yaklaştıkça elimizde daha fazlaca ayrıntılar olacaktır” cevabını verdi.

Biden’ın 1 haftalık Avrupa ziyareti takvimi

Amerika Başkanı Biden’ın bugün başlamış olan turunda ilk durağı İngiltere olacak. Biden, burada Başbakan Boris Johnson ve İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth ile görüşecek ve 11-13 Haziran tarihleri içinde G7 Zirvesi’ne katılacak.

Biden, İngiltere’nin peşinden 13 Haziran günü Belçika’nın başkenti Brüksel’e geçecek. 14 Haziran’da gerçekleştirilecek NATO Zirvesi’ne katılacak olan Biden, burada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile başkan olarak ilk karşı karşıya görüşmesini gerçekleştirecek. Toplantıda ikili ilişkilerin kapsamlı biçimde ele katılması planlanıyor.

Biden, 15 Haziran’da Brüksel’deki Amerika-AB Zirvesi’ne katılacak ve peşinden 16 Haziran’da İsviçre’nin Cenevre kentinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelecek.