Beş maddede krizin çözümü

0
22
orman yangın

Ortalama 2 hafta devam eden orman yangınları Ege ve Akdeniz bölgelerinde hayat kaynaklarını yok etti. On binlerce hektar ormanlık alanın yanı sıra yaban yaşamı ve insanoğlu ziyan oldu. İktidarın yangınla mücadeledeki başarısızlığı ve yetkililerin hiç bir repertuvar kabul etmemesi de felaketin boyutunu artırdı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP’li 11 büyükşehir belediye başkanı, Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Gazi Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen 2’nci Orman Yangınları Çalıştayı’nda hükümete eleştirilerde bulunmuş oldu. Açılış konuşmasını Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün meydana getirdiği etkinlikte Kılıçdaroğlu, orman yangınlarına karşı 5 maddede katılması ihtiyaç duyulan önlemleri sıraladı.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun mevzuya ait sual ve yanıtları şöyleki:

1. Çıkış nedenini bilmediğimiz orman yangınlarını önleyebilir miyiz?
Orman yangınlarının sebebi bilinemiyorsa mevzu ile alakalı kalifiye mensubu amme yetiştirmiyor anlama gelir. Şayet orman yangınlarının sebebi bilinemiyorsa, siz problemi çözemezsiniz. Problemi deşifre etmek için probleminin nereden kaynaklandığını bilmeniz lazım.

2. Sıhhatli bir yangın söndürme filosu oluşturmazsanız yangını söndürebilir misiniz?
Son vakalar bizlere bunu fazlaca net gösterdi ki kafi filonuz yoksa yangını söndüremezsiniz.

3. Gerek sayısal, gerek öğrenim açısından mensubu kafi olmayan bir müessese, orman yangınlarını söndürebilir mi?
Yakın zamanda orman yangınlarını denetim alabilecek kişiler bunu yapabilecek olan eğitimli personeldir, yoksa geçtiğimiz ay yaşadığımız sorunları yaşarız. Yangın öğrenim ve tatbik merkezlerinin oluşması lazım.

4. Yanan orman alanlarının yapılaşmaya açılması, orman yangınlarını iyi mi etkisinde bırakır?
Yanan yerlerin yapılaşmaya açılmayacağı net halde Anayasa’da yer almış ama orman yangınları derhal öncesinde tertip yapılmış oldu, orman nitelikli yapıların turizme açılması hikayesinde Gezim Bakanı’na yetki verildi. Bu Anayasayı takmıyorum, anlama gelir. Bu burayı yakacağım ve turizme açacağım anlama gelir. Buradan Anayasa Mahkemesi’nde vazife icra eden yargıçlara da sesleniyorum. Bu düzenlemenin iptal edilmesi lazım.

5. İklim krizinin yarattığı problemler karşısında bir internasyonal işbirliğine gerek kalmış mıdır?
Dünyanın ortak problemi, en fazlaca etkilenen bölge Akdeniz havzası. Bizim bir internasyonal iş donanması yapmamız lazım. Havzanın iş donanması yapması lazım. Bunun için davet yapmamız lazım.