Belarus lideri Lukaşenko, ülkesine terör saldırısının başladığını duyurdu

0
26
Aleksandr Lukaşenko

Lukaşenko, kara savaş okullarının mezuniyet töreninde icra ettiği konuşmada, “NATO’nun hücum potansiyelinde devamlı artış gözlemleniyor. NATO birlikleri devamlı sınırlarımızda tatbikatlar düzenliyor. Acele müdahale kuvvetleri genişliyor, etken olarak danışma faaliyetleri yürütülüyor. Belarus’a terör saldırısı başladı” ifadesini kullandı.

Batı’nın Belarus’a uyguladığı yaptırımlara da değinen Lukaşenko, “Yargı mutlaka aleni. Kolektif Batı, hegemonyasını kurma çabalarını sürdürüyor ve bizi bağımsızlığımızdan yoksun bırakma ve dış denetim dayatma girişimlerinden vazgeçmiyor. Niçin bizler? Bu sebeple bizler daima yollarının üzerindeydik. Yalnız yanlış zamanda ve yerdeydik” dedi.

‘Bizler savaşmak istemiyoruz’

Belarus lideri, “Gözlerimizin önünde, internasyonal güvenliğin mimarisi istikrarlı olarak adım adım yok ediliyor. Açıkça söylemek gerekirse, bu mimari artık yok. Dünyada barışı ve güvenliği korumak için açılan oldukça taraflı küresel platformlar artık bozuldu ve işlevlerini faal biçimde yerine getiremediklerini gösterdi” diye konuştu.

Belarus’un, her bir ülke ile dürüst ve eşit diyalog ve işbirliğine hazır bulunduğunu kaydeden Lukaşenko, “Bizler savaşmak istemiyoruz. Bu şekilde bir gayemiz yok. Bizler askeriz, bundan dolayı barışın bedelini biliyoruz. Fakat diz çökmeyeceğiz. Onların istediklerini yapamayız. Kendimizi, ailelerimizi, çocuklarımızı, toprağımızı koruyoruz. Başka bir şey istemiyoruz” ifadesini kullandı.

Sınırlarda kas oyunu meydana getiren güçlere tahsisat verecek güçte olduklarını kaydeden Lukaşenko, bu amaçla, temelini Silahlı Kuvvetlerin oluşturduğu devlet askeri teşkilatının geliştirilmekte bulunduğunu belirterek laflarını şu şekilde sürdürdü: “Belarus ordusu hareketli, yeterince iyi donanımlı, çağdaş zorluklara ve tehditlere direnecek güçte. En azından düşmana kabul edilemez hasar verebiliriz. Rakiplerimiz bile bölgedeki en kuvvetli ordulardan birine haiz olduğumuzu kabul ediyor. Doğal ki, aslolan kıymeti insanoğlu, şu demek oluyor ki siz subaylar, generaller, askerler. Sizler için evini, Belarus’u korumak bir tek meslek değil, yaşamın anlamı”.