Batı Türkiye’nin Afganistan’a gitmesinden memnun

0
28
Afganistan

Amerika ve Türkiye NATO birliklerinin Afganistan’dan çekilmesi ondan sonra Türkiye’nin Kabil Havalimanı’nın güvenliğini sağlaması hikayesinde uzlaştı. Amerika Milli Emniyet Danışmanı Jake Sullivan Beyaz Saray’da gazetecilere meydana getirdiği açıklamada, Türkiye’nin Kabil Havalimanı’nın güvenliğini sağlama hikayesinde verdiği taahhütten sevinç duyduklarını ifade etti.

Sullivan Amerika Başkanı Joe Biden ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Pazartesi günkü NATO Zirvesi esnasında bitirdikleri toplantıda Afganistan konusunu ele aldıklarını söylemiş oldu. Amerika’li yetkili, Erdoğan’ın bu mevzuda Amerika’den muayyen mevzularda yardımcı istediğini, Biden’ın ise bu desteği vermeye hazır bulunduğunu dediğini belirtti.

Ulusal Müdafaa Bakanı Hulusi Akar, Almanya Müdafaa Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer ile Perşembe günü bir araya geldi. Kramp-Karrenbauer görüşmenin peşinden meydana getirdiği açıklamada, “İster Türkiye talep eder Almanya olsun başka birçok ülke de 20 yıldan beri Afganistan’da savaşım ediyor. Baktığımızda birçok insanımızı kaybettik” dedi.

Türkiye’nin Afganistan’da daha mühim bir rol üstlenecek bulunmasına “müteşekkir” olduklarını belirten Alman Bakan, “Türkiye burada mühim bir rol üstlenmeye hazır olduğundan müteşekkirim. Bunun yalnız Türkiye’nin rolü olmayacağı hikayesinde ve burada ittifakın ve müttefiklerin desteğinin gerektiği noktasında da aynı görüşü paylaşıyoruz” ifadelerini kullandı.