Başvuru yağan yerden ‘fahri doktora’ aldı

0
19
AİHM Başkanı Robert Spano

AİHM Başkanı Spano, 2019 istatistiklerine göre hakkında en çok dava başvurusu bulunan ikinci ülke olan Türkiye’ye geldi. Ziyarette uzun tutukluluk, düşünce suçluları, adil yargılama gibi hak ihlalleri konuşulmazken Sapona, AKP elinden ‘fahri doktora’ unvanı aldı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Başkanı Robert Spano, AKP’nin “davetlisi” olarak 2019 istatistiklerine göre hakkında en çok dava başvurusu olan ikinci ülke Türkiye’ye geldi. İlk kez bir AİHM Başkanı Türkiye’yi ziyaret etti. Spano, hak ihlallerine uğrayanlar değil, uğratanlarla görüştü. Spano, AKP’nin elinden “fahri doktora” unvanı almaya da “hak kazandı.”

Başkan Spano, Türkiye’de ilk olarak Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ile görüştü. Uzun tutukluluk, siyasi suçlamalar, düşünce suçluları, adil yargılama sorunu gibi çok sayıda ihlal iddiasına rağmen Spano’nun bu iddiaların merkezindeki isimlerle bir araya gelmesi tepki çekti. Spano, “Türkiye anayasası hukukun üstünlüğü konusunu anayasanın temel ayakları olarak ortaya koyuyor” diye konuştu ve ihlallere ilişkin herhangi bir eleştiri sunmadı.

TARTIŞMALI ZİYARET

CHP, Spano’nun mağdurlarla da görüşmesini isterken HDP ise “Hukuk ticareti yapmayın” çağrısını yaptı. CHP Hukuk Politikaları’ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, “Spano’nun Türkiye ziyareti oldukça önemli ama içeriği ve ziyaret programı oldukça sınırlı. Meclis’in en büyük ikinci partisi CHP ile ve diğer siyasi partilerle görüşmemesi, Türkiye ziyaretini tartışmalı hale getiriyor” dedi.

Türkiye’de yüz civarında gazetecinin tutuklu olduğunu, insan haklarının ve adil yargılanma hakkının sürekli ihlal edildiğini anımsatan Erkek, “Bu kadar insan hakkı ihlali varken bu konuda hiçbir görüşme yapmaması oldukça ilginçtir. Kendisinden beklenen hak ihlalini uğrayanlarla da görüşmesidir” diye konuştu.
Spano’ya tepki gösteren HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ise kendisine seslenerek, “AİHM, Avrupa Konseyi’nin kurucu ilkeleri olan demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğünün koruyucusu olması amacıyla kurulmuştur. Türkiye’de bulunduğunuz dönemde muhatap olacağınız kamu yetkilileriyle yapacağınız görüşmelerde ya AİHM’in başkanı olarak bu değerlerin koruyucusu olduğunuzun mesajını verecek ya da bunları sistemli bir şekilde hiçe sayan bir taraf devletin yaptıklarını görmezden gelerek onaylamış olacaksınız” dedi.