Başkanlık Sistemi bu bataklığın deposudur

0
38
Başkanlık Sistemi bu bataklığın kaynağıdır

Kabahat örgütü elabaşısı Sedat Peker’in geçtiğimiz aylarda hayatını yitiren AKP’li Burhan Kuzu’nun uyuşturucu ve cinayetten yargılanan Zindaşti ile ilişkisi hakkında açıklamaları gündemdeki yerini koruyor.

Timur Soykan, mevzuya ilişik değerlendirmelerde bulunmuş oldu. “Peker malum hikayelerin üzerine devamlı yeni bilgiler ekliyor. Bu yeni hikayelere Burhan Kuzu ile Zindaşti hikayesi misal olabilir” diyen Soykan Zindaşti’nin tahliye edilmesi ile alakalı Burhan Kuzu’nun faaliyetlerini biliyoruz. Bundan sonraki süreçle de alakalı Peker de bize yeni bilgiler de veriyor” ifadesini kullandı.

KİRLİLİĞİN BOYUTU AKILLARA ZARAR

“Hatırlanacağı şeklinde Yunanistan’da Haziran 2014’te 2,1 ton uyuşturucu yakalandı. İddiaya gore bu uyuşturucunun bir miktarı Zindaşti’nin bir miktarı da Orhan Ünhan’ındı. Bu iki isim uyuşturucu yakalandıktan sonrasında birbirlerine düştüler” diyen Soykan, “Biz de bu aralarındaki harp yardımıyla pek fazlaca bilgiye erişebildik. Bu süreçte Ünhan, Zindaşti’nin hedef alındığı fakat kızının öldüğü vaka ile alakalı azmettirici olarak yargılandı ve 4 sene sonucunda beraat etti. Bu davada mahkeme devamlı olarak savcılıktan Zindaşti ile alakalı soruşturmanın belgelerini istiyordu. Savcılık ise gizli saklı yürüttüğü bu süreçte belgeleri vermiyordu.

Cezaevinde kalmış olduğu dönemden Orhan Ünhan Zindaşti ile alakalı ortalama 7 bin gizli saklı tahkikat belgelerini mahkemeye sundu. Kirliliğin her tarafa yayılmış olduğu bir tablo ortaya çıktı. Bunun üstüne Zindaşti ile alakalı bir operasyon düzenlendi. Sadece 6 ay sonrasında tahliye olması ülke için büyük bir hüküm skandalıydı” ifadelerini kullandı.

“Zindaşti sonucunda itiraz ile önüne geçilmesin diye akşam 8’de veriliyor ve Zindaşti bu vakadan sonrasında kayıplara karışmış oluyor. Peker bu vakada cumhurbaşkanı danışmanı olan Burhan Kuzu’nun olayın içerisinde olduğuna işaret ediyor” diyen Soykan, “Ortaya çıkan tabloda Burhan Kuzu’nun kendisini arayıp baskı yaptığını iddia eden hakim rüşvet almak ile yargılanıyor. Öteki hakimlerin de cumhurbaşkanlığı külliyesinden aranarak Burhan Kuzu ile görüştüklerini tutanaklardan okuyoruz. Ortada şöyleki bir konum açığa çıkıyor. Burhan Kuzu, Ünhan tahliye edildikten ve Zindaşti de kaçtıktan sonrasında tüm faaliyetlerin deşifre olmasıyla yargılanıyor ve kendisine yardım etmesi için Sedat Peker ile konuşuyor. Kesinleşmiş kararları bile değiştirebilen ve kaldırabilen kudrette bulunduğunu iddia eden kişiler var” gibi konuştu.

Cumhurbaşkanı Hükümet Sisteminin yolsuzluğa aleni bulunduğunu ve fazlaca rahat kötüye kullanma edilebildiğini söyleyen Soykan’ın değerlendirmesinde şu ifadeler yer aldı: “Kesinleşmiş kararları değiştirebilecek kudretli bulunduğunu iddia eden bunun için uğraşan kişiler var. O da yetmiyor, Orhan Ünhan’ın kardeşi İlhan Ünhan’ın cinayetini azmettirdiği iddia edilen Zindaşti’nin avukatı İlker Dağlı var. Onun ile alakalı kırmızı bülten çıkartılması için Interpol Daire Başkanı ile Burhan Kuzu’nun konuşmuş olduğu iddia ediliyor. Zindaşti’nin fazlaca yakın adamı ile Burhan Kuzu’nun Whatsapp konuşmaları dava dosyasında mevcut. En kilit noktalardan birisi bu. Burhan Kuzu’nun bu işleri yaparken sadece olmadığını düşünüyorum. Nedeni ise özgür bırakan hakimlerden gelen ifadeler. “Ben aslına bakarsan tahliye sonucu vereceğimi belli ettim, dosyanın benim önüme gelmesini istemedim fakat dosyayı benim önüme getirdiler” diyerek daha büyük bir mekanizmanın işlediğini ima ediyorlar.”

Yanıtlanmayan sorulara dikkat çeken Soykan laflarını şöyleki sonlandırdı: “Bu faaliyette kimler vardı? Bu kişiler, hüküm kararlarına iyi mi müdahale edilebiliyor? Sedat Peker’in dev gibi iddiaları karşısında harekete geçmeyen bu yargıda ki kirlilikle bu ülke iyi mi başa çıkacak? Bu soruların yanıtlarını aramamız gerekiyor. Çok büyük bir şey daha görüyoruz, eski İran Cumhurbaşkanı Rafsancani’nin bir akrabasının İskenderun Limanına konteyner ile para getirmiş olduğu kayıt dışı olan bu paranın piyasaya sürülmesi için Burhan Kuzu Sedat Peker’den yardım istiyor. Sedat Peker “ABD bu işi takip eder bence siz de yapmayın” diyor. O denli vahim bir tablo ortaya çıkıyor ki kabahat örgütü hangisi, lideri hangisi?”