Baş erkek oyuncu Ankara

0
16
Erdoğan ve Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Ersin Tatar

Kıbrıs’ın kuzeyinde geçtiğimiz sene meydana getirilen Cumhurbaşkanlığı seçimine, Ankara’nın müdahalede bulunmuş olduğu iddiaları raporlaştırıldı. Bağımsız Cumhurbaşkanı Talibi Mustafa Akıncı’ya karşı Ankara’nın desteklediği Milli Birlik Partisi’nin (UBP) talibi Ersin Tatar’ın galip geldiği seçime ile alakalı tutanağa bakılırsa müdahaleyi MİT organize etti.

Araştırmacı Mine Yücel, Akademisyen Abdullah Korkmazhan, İş İnsanı Orhan Erönen, Avukat Mine Atlı ve Internasyonal Danışman Derya Beyatlı tarafınca hazırlanan çalışmanın raportörlüğünü Kıdemli Yargıç ve Avukat Tacan Reynar yapmış oldu. Baskı ve tehdit görmüş olduğu iddia edilen 7 kişiyle karşı karşıya meydana getirilen görüşmenin kaydedildiği rapor, “Serbest Gazete ve Gazedda Kıbrıs” tarafınca yayımlandı.

Raporda Cumhurbaşkanı Talibi Mustafa Akıncı’nın, seçimden çekilmesi için kendini MİT görevlisi olarak tanıtan kişiler tarafınca tehdit edildiğine dair birinci ağızdan ifadeler dikkat çekti. Akıncı’nın Hususi Kalem Müdürü Savaş Gürçağ ve Basın Emekçileri Sendikası Başkanı Ali Kişmir, tehdit içeren mesajları iletmeleri için müşteriye kapatılmış bir mekana götürülüp baskı dibine alındıklarını iddia ediyor. Şimal Kıbrıs’ın Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın oğlu Serdar Denktaş’ın raportörlere verdiği bilgiye bakılırsa de MİT temsilcileri kendisiyle de gece yarısı hususi bir konutta görüşerek seçimden çekilmesi yönünde telkinde bulunmuş.

SÜREÇ NASIL BAŞLADI

Raporda müdahale dönemi şu şekilde özetleniyor: “Ankara hükümeti, son zamanların Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın yine Cumhurbaşkanı seçilmesini istemediğini, 2020 yılının başlangıcında belli etmeye başlamıştı. Her şey, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, Akıncı için 2020 yılının Ocak ayında ‘Ben böylesine dürüst olmayan bir siyasetçiyle asla çalışmadım’ demesiyle başlamıştı”

GAZETECİLER HEDEF ALINDI

Öte taraftan medya kuruluşları, Kıbrıslı Türk iş insanı hakkındaki iddiaların yayınlanmasının peşinden siber hücum ve tehditlerle yüz yüze kaldı. Internasyonal Basın Enstitüsü (IPI), Kıbrıs’ta Türkçe gösterim meydana getiren iki gazetenin yöresel bir iş insanının uyuşturucu kaçakçılığıyla bağlantılı olduğu yönündeki iddiaları haber yapmasının peşinden almış olduğu tehditleri ve siber saldırıları kınayarak, Kıbrıs yetkililerine gazetecilerin güvenliğini sağlama çağrısında bulunmuş oldu.