Bakanlık Şule Çet davasında çıkan karara itiraz edecek

0
63
Bakanlık Şule Çet davasında çıkan karara itiraz edecek 1

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesinde düzenlenen “Kadın Hakları ve Siyasette Kadın Paneli”ndeki konuşmasında, Ordu’nun Altınordu ilçesinde 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Ceren Özdemir’in bıçaklı saldırı sonucu öldürülmesi ve Gazi Üniversitesi öğrencisi Şule Çet’in ölümüne ilişkin açıklamalarda bulundu.

Selçuk, “Şule Çet davasında İstinaf yoluna başvurarak ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle itiraz edeceğiz” dedi.

Selçuk, “Sanığa verilen cezanın toplumun adalet duygusunu zedelemeyen, kamu vicdanını rahatlatan bir karar olması için gerekçeli kararın bakanlığımıza mahkemece tebliğ edilmesinden sonra istinaf yoluna başvurarak ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle itiraz edeceğiz. Sanıkların aldıkları ceza hiçbir zaman kardeşlerimizi geri getirmiyor, Şule’yi de geri getirmeyecek” diye konuştu.

Mahkemeler takdiri indirimi uygularken özellikle masum çocuk ve kadınlara karşı canice ve toplum vicdanını yaralayacak şekilde işlenen suçlarda diğer herhangi bir suç gibi davranılmaması, toplumun sesine kulak verilmesi gerektiğini belirten Selçuk, toplumda infial oluşturan bu tür suçlarda Bakanlık olarak takdiri indirim sebeplerinin uygulanmamasından yana olduklarını ve müdahil oldukları bütün davalarda da takdiri indirim sebeplerinin uygulanması halinde mahkemece verilen kararlara karşı istinaf ve temyiz yoluna başvurarak itiraz edeceklerini belirtti.

Şule Çet’in yaşamını yitirmesine ilişkin görülen davada Çağatay Aksu’ya müebbet artı 12 yıl 6 ay, Berk Akand’a ise 18 yıl 9 ay hapis cezası verilmişti.

‘AMACIMIZ KATİLİN EN AĞIR CEZAYI ALMASI’

Ordu'da evinin önünde öldürülen Ceren Özdemir'in son anları kamerada
Ordu’da evinin önünde öldürülen Ceren Özdemir’in son anları kamerada

Ordu’da Ceren Özdemir’in katledilmesinin herkesi derinden yaraladığını dile getiren Selçuk, gözaltına alınan zanlının ifadesinde suçunu itiraf ettiğini hatırlattı. Selçuk, “Biz de Bakanlık olarak olayı yakından takip etmeye devam ediyoruz. Açılacak dava süreçlerine de müdahil olacağız. Amacımız katilin en ağır cezayı alması yönünde” dedi.