Bakanlığa ‘çalışanları koruyun’ çağrısı: Alkış yerini hüzne bıraktı

0
28
sağlık çalışanları

Tabip odaları ülke genelinde yaptıkları eş zamanlı açıklamayla hekimlerin ve sağlık çalışanlarının pandemi sürecinde artan sorunlarına ve tükenmişliğine dikkat çekerek iktidara, “Sağlık çalışanlarının sesine kulak verin” diye seslendi.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) ile Ankara Tabip Odası’ndan (ATO) yapılan ortak açıklamada, “Hekimler için alkışların yerini uzun süredir hüzün almıştır. Hemen her gün onlarca meslektaşımızın hastalık haberini alıyoruz, birileri televizyonlardan, Twitter mesajlarından başarı hikâyeleri anlatırken bizler ölüyoruz. Hekimlerin yakın geleceğe dair kaygılarının arttığı bu günlerde, sesini duyuramayan, umudunu yitiren hekimlerin emeklilik ya da istifa sayısındaki artış ciddiye alınmalı ve önemsenmeli. Kötü yönetim ve her şeyi ben bilirim anlayışının ürünü olan bu tabloların sorumluluğu Sağlık Bakanlığı’ndadır. Aylardır özveriyle çalışan hekimleri emeklilik ya da istifa noktasına getiren, yöneticilerin beceriksiz ve empatiden yoksun, çözüm üretmeyen dayatmaları ve vurdumduymazlıklarıdır” denildi.

BÜYÜK SIKINTI YAŞANIYOR

İstanbul Tabip Odası (İTO) da pandemide yaşanan sorunların artarak devam ettiğine dikkat çekerek, sağlık çalışanlarının tükenme aşamasına geldiğini belirtti. İktidara, başarı hikâyesi yaratmak yerine gerçekleri açıklama çağrısı yapan İTO, hekimler korunmadığı takdirde toplumun da korunmayacağının altını çizdi. Açıklamada konuşan İTO Yöneticisi Prof. Dr. Rukiye Eser, “Sesini duyuramayan, umudunu yitiren hekimlerin emeklilik ya da istifa sayısındaki artış ciddiye alınmalı” dedi. İTO Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip ise şöyle konuştu: “Genç hekimlerin birçoğu yurt dışına gidiyor veya diğer hastanelerden görevlendirme yapılıyor. Bu da büyük sıkıntı yaratıyor.”

Pandemi sürecinde hekimlerin ve sağlık çalışanlarının durumuna dikkat çekmek için İzmir Tabip Odası da bir açıklama yaptı. İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı, hekimlere ve sağlık çalışanlarına “virüs yükü” eklendiğini söyledi. Çamlı şöyle dedi: “Evde çocuğunu bırakarak ya da hastalığı anne babasına bulaştırma endişesini her gün taşıyarak günlerce Covid-19 polikliniklerinde hasta bakmanın maddi bedeli ölçülemez.”

Çamlı, İzmir’de ortalama 3 bin kişinin pozitif vaka olduğunu da belirtti: “Covid-19 testlerinin de kimlere yapıldığını ve nasıl tarandığını bilmiyoruz. Pandemi sürecinde başarı şeffaf bir başarı ile olur. Hasta sayılarının ve yoğun bakım sayılarının tabip odaları ve meslek odaları ile paylaşılması gerekir.”

TOPLUMU KORUYAMAZSINIZ
Adana Tabip Odası, Yüreğir Devlet Hastanesi’nde yaptığı açıklamayla “Hekimleri ve sağlık çalışanlarını koruyamaz, maddi ve manevi destek sağlayamazsanız toplumu hiç koruyamazsınız” dedi.