Bakan Pekcan: 7 bin 400 firmadan savunma istedik

0
36
Bakan Pekcan: 7 bin 400 firmadan savunma istedik 1

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, koronavirüs salgını nedeniyle fahiş fiyat uygulamaları yapan firmalara yönelik yapılan soruşturma kapsamında 7 bin 400 firmadan savunma istediklerini bildirdi

Bakan Pekcan, daha önce yaptığı açıklamada da fahiş fiyat uygulayan firmalara yönelik, “Haksız fiyat artışları ile ilgili Türk Ceza Kanunu’na göre gereğini yapacağız.Biz bakanlık olarak maskelerle ilgili ciddi çalışmalar yürütüyoruz. Geçen hafta 13 firmanın ürünü denetim altına alınmış 9 ‘una ceza kesilmişti, ki bizim 10 katına kadar ceza kesme yetkimiz var. Haksız fiyat artışı mobil uygulamamıza yeterince şikâyet gelmiyor, kendimiz resen başlattık demiştim. Son iki günde 5 bin 170 şikâyet geldi. Hepsinin şikâyetlerine tek tek geri dönüş yapacağız. Sağlık Bakanlığı ile koordine şekilde çalışıyoruz.

“Bildiğiniz üzere maske ve bazı tıbbi teçhizatın ihracat izinlerini Sağlık Bakanlığı’nın ön iznine tabii tuttuk. Bizde 1 milyar 300 milyon üretim kapasitesi varken piyasada maske bulunamaması gerçekten olağanüstü bir durum. Dolayısıyla biz burada gereken yetkilerimizi kullanarak gerekirse haksız fiyat artışları doğrultusunda Türk Ceza Kanunu’nun ilgili maddeleri doğrultusunda gereğini yapacağız” ifadelerini kullanmıştı.