Bakan Koca, Sinovac firmasını bizim ülkemizde yatırım meydana getirmeye çağrı etti

0
19
Fahrettin Koca

Bakan Koca, toplantıda konuşmasına, 2020 yılının ilk günlerinden itibaren bütün dünyanın pandemi ile savaşım ettiğini hatırlatarak, “Türkiye, bu süreçte Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde başarı göstermiş bir istila yönetimi gerçekleştirmiş oldu. Kuvvetli sıhhat altyapımız ve kendini görevine adamış sıhhat personelimiz, bu süreçte bizim en büyük güvencelerimiz oldu” dedi.

Kovıd-19 pandemisinin, küresel düzeyde iş birliğinin önemini bir kere daha gösterdiğini, ülkeler arası ilişkiler için büyük bir sınama bulunduğunu vurgulayan Bakan Koca, “Şimdi bu iş birliğimizi bir adım ileri götürmek istiyor, sizi ve firmanızı aşı üretimi hikayesinde Türkiye’de yatırım meydana getirmeye çağrı ediyorum. Esenlik Bakanlığı olarak, ülkemize yapacağınız yatırımlarda her türlü yardıma hazır olduğumuzu ek olarak anlatım etmek isterim. Başta Covid aşısı olmak suretiyle İnfluenza ve Hepatit A şeklinde aşıların Türkiye’de ortak üretimi mevzularını önemsiyoruz. Bunun yanı sıra, 3’üncü faz emek harcamaları idame eden yerli inaktif Covıd-19 aşımızın vatanımızda üretilmesi için bereketli bir iş donanması modeli geliştirebileceğimize inanıyorum. Bu sayede hem şirketinizin internasyonal pazar oranı artarken, bununla birlikte Türkiye olarak ikimiz de teknoloji transferini gerçekleştirmiş olacağız” diye konuştu.

‘Faaliyetlerimizi hızlandıracağız’

Sinovac firması yetkilileri ise, üretim ve dağıtım kapasitesini iyi mi yerelleştirebilecekleri hikayesinde görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Sinovac’ın isteği yalnızca Türkiye’de yöresel bir üretim kapasitesinin oluşturulması ve tesislerin kurulması için yatırım yapmak değil, buna ayrıca bununla birlikte yeni ortaya çıkan varyantların ve suşların takip edilmesi, incelenebilmesi için virüsün takip çalışmalarına da yardımcı sağlamak istiyor. Bu nedenle de Türk bilim insanlarıyla iş donanması kapasitemizi daha da geliştirmek dileğindeyiz. Bilhassa yöresel bir üretim tesisinin kurulması için faaliyetlerimizi hızlandıracağız. Bu mevzuda size taahhüt verebiliriz. Bununla birlikte daha çok Sinovac aşısının da Türkiye’ye teslim edilmesini istiyoruz ki daha çok insan Sinovac aşısını kullanabilsin ki pandeminin sonuna birazcık daha yaklaşabilelim. Bir teknik takım oluşturacağız ve Türkiye’ye yollayacağız.”

İlgili teknik ekibin pazartesi günü bizim ülkemizde olacağı, en yakın zamanda yatırım sonucu katılması ve imzaların atılması umut ediliyor.