Bahçeli’den HDP’ye yönelik hücum hakkındaki izahat: Bir cani üstünden MHP’yi suçlamaya asla kimsenin hakkı yoktur

0
37
Devlet Bahçeli

HDP İzmir İl Örgütü binasına yönelik hücum ve parti mensubu Deniz Poyraz’ın öldürülmesine ait açıklamalarda bulunan MHP Genel Başkanı Bahçeli, “Hasbelkader ya da planlı bir senaryonun çerçevesinde bozkurt işareti yaparak toplumsal medyadan yayımlayan bir cani üstünden Milliyetçi Hareket Partisi’ni suçlamaya, töhmet altında bırakmaya, hatta yargısız infaz etmeye asla kimsenin harcı olmadığı benzer biçimde hakkı da, haddi de yoktur” dedi.

Twitter hesabından paylaşımlar meydana getiren Bahçeli, “Türkiye’nin karışmasını; etnik, ideolojik ve siyasal fay hatlarının kırılarak fitne depremlerinin oluşmasını hedefleyen iç ve dış provokasyonlar devreye alınmıştır” dedi.

“Bu haliyle HDP’nin İzmir il binasına meydana getirilen hücum kanlı bir prova, camianın sinir uçlarını kontrol eden kalleş bir tertiptir” diyen Bahçeli, “Hasbelkader ya da planlı bir senaryonun çerçevesinde bozkurt işareti yaparak toplumsal medyadan yayımlayan bir cani üstünden Milliyetçi Hareket Partisi’ni suçlamaya, töhmet altında bırakmaya, hatta yargısız infaz etmeye asla kimsenin harcı olmadığı benzer biçimde hakkı da, haddi de yoktur” ifadelerini kullandı.

Bahçeli’nin açıklamaları şöyleki:

“Sosyal refah ve iç sulh ortamımızı sabote etmek isteyen karanlık emeller bu kere İzmir’de sahneye çıkmıştır. Türkiye’nin karışmasını; etnik, ideolojik ve siyasal fay hatlarının kırılarak fitne depremlerinin oluşmasını hedefleyen iç ve dış provokasyonlar devreye alınmıştır.

Suçluların menfur eliyle, sokakların melun izbeliğinde hıyanet ve husumet arayışına çıkan mihraklar bugün İzmir’de ateşle oynamaya kalkışmışlardır. Bu haliyle HDP’nin İzmir il binasına meydana getirilen hücum kanlı bir prova, camianın sinir uçlarını kontrol eden kalleş bir tertiptir.

Bu vahim olayın içyüzü ne olursa olsun deşifre edilmeli, önü ve arkası aydınlatılmalıdır. HDP’li yöneticilerin, Halk Televizyon’nin program akışını planlayan ve tahrikleri canlı tutan kişilerin haiz oldukları data, belge ve bulguları hemen adli ve güvenlik birimlerine ulaştırmaları şarttır.

Hücum gerçekleştikten daha sonra, elinde tuttuğu silahı ve bozkurt işaretiyle fotoğrafları servis edilen saldırganın kararlılıkla üzerine gidilmeli, bağ ve linkleri, bağlantı ve ilişki ağları hiç bir tavsamaya meydan vermeden araştırılmalı ve açığa çıkarılmalıdır.

Bundan sonraki tahkikat ve takibat safhalarının her aşamasına hususi izin alarak katılmalarını beklediğimiz HDP’li ve CHP’li yöneticiler, mevzuyu kötüye kullanma eden gazeteci ve televizyoncular ne biliyorlarsa anlatmalı ve gerçeğin ortaya çıkışına sonuna kadar hizmet etmelidir.

Hasbelkader ya da planlı bir senaryonun çerçevesinde bozkurt işareti yaparak toplumsal medyadan yayımlayan bir cani üstünden Milliyetçi Hareket Partisi’ni suçlamaya, töhmet altında bırakmaya, hatta yargısız infaz etmeye asla kimsenin harcı olmadığı benzer biçimde hakkı da, haddi de yoktur.

Katilin daha öncesinden çektirmiş olduğu fotoğraflarının birden bire iyi mi tedavüle sokulduğu, buna kimlerin önayak olduğu, meselenin hangi odaklar aracılığıyla Türk-Kürt ihtilafına taşınmak istendiği adaletin başlıca mevzusu olmalıdır.

İnanıyorum ki, Kürt kökenli kardeşlerim oynanan oyuna ve kurulan tuzağa düşmeyeceklerdir.”