Bahçeli HDP’nin kapatılmasını savundu, Deniz Poyraz’a ‘Terörist’ dedi!

0
24
Devlet Bahçeli

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin öbek toplantısında meydana getirdiği konuşmada, “Vatanımızda demokratik uzlaşma kültürü yok” diyerek MHP’nin senelerdir uzlaşma kültürünün eksikliğe vurgu yaptığını iddia etti. Bahçeli birkaç dakika sonrasında ise HDP’nin ‘açılmamak suretiyle kapatılması icap ettiğini’ savundu. HDP’ye yönelik saldırıyla alakalı de konuşan Bahçeli, “O şekilde bigün seçilmiştir ki binada bir adet HDP yöneticisi yoktur. Katilin bozkurt işareti meydana getiren fotoğrafları, sanki bir yerde bekletiliyormuş şeklinde servis edilmiştir” dedi. Bahçeli, öldürülen Deniz Poyraz için “Terörist” ifadesini kullandı.

HDP’nin kapatılmasını korumak için çaba sarfeden Bahçeli, Türkiye’de demokratik uzlaşma kültürünün olmadığını söylemiş oldu. Bahçeli, “Partimiz uzlaşma kültürünün eksikliğine vurgu yapmıştır” ifadelerini kullandı.

MHP Genel Başkanı, şunları dile getirdi:

“İçinde yaşadığımız toplumda değişik çıkarları, şartları paylaşmaktan çıkan görüşler, çözüm önerileri vardır. Muhkem bir demokrasi kültürü bu yolla orta derece bulacaktır. Demokrasinin var olabilmesi, işlevsellik kazanabilmesi lafla değil, öz ve içerik açısından benimsenmesiyle mümkündür. Toplumsal ve siyasi yapıda farklılıklara hürmet duyularak serbestçe anlatım edilmesidir. Türk demokrasisine bu zaviyeden baktığımızda sıhhatli iktidar-muhalefet ilişkilerinin kurumsallaşmaması yatmaktadır. Partimiz senelerden beri uzlaşma kültürünün eksikliğine vurgu yapmış, yeni bir bürokrasi anlayışının yerleşmesine önayak olmuştur.”

“UZLAŞMA KÜLTÜRÜNE İNANMAYAN SİYASİ PARTİLER…”

“Cumhur İttifakı’nın gayesi yeni sistemin kökleşmesini temin etmek, siyasetteki katılıkları yumuşatarak kutuplaşmaları törpülemektir. MHP uzlaşma kültürüne haiz olmayan siyasal partilerin sosyal huzursuzluğu derinleştirdiğine inanmaktadır. Türkiye’nin oldukca partili demokrasi tecrübesinde 75 sene geride kalmıştır. 1946’dan 2021’e uzanan zor ve sancılı süreçte demokrasi ve siyasal ahlaki tartışmaları sıcaklığını korumuştur.”

“MİLLİ İRADE GASPI”

“İtiraf ile anlatım edelim ki, Türk demokrasisinin 75 senelik yolculuğunda kuvvetli temellere kavuşmasında mühim mesafe kat edilmiştir. Amacı ülkeye ve millete hizmet olan siyasetin etik değerlerle bezenmesi bizim için mecburiyettir. Seçimlerin çıkar ve tutku yarışına dönüşmesi namuslu bürokrasi anlayışına dönüşmeyecektir. Yurttaşlarımızın aldatılması, ümit tacirliğinin kamçılanması, halk dalkavukluğunun öne çıkması açıkça ulus iradesine fesat karıştırmaktır. Bu ulusal irade gaspıdır.”

“DÜRÜSTLÜK PARALI MÜLKTÜR”

“Gerçekte dürüstlük pahalı bir mülktür. Zillete düşmüş ucuz insanlarda hiç bulunmayacaktır. CHP’nin 18-20 Haziran tarihinde düzenlenen belediye başkanları çalıştayı açılışında konuşan Kılıçdaroğlu tekrar pot kırmıştır.

Siyasal hıncına yenilen bu zatın ne lafı sözdür, ne bürokrasi anlayışı ülke ve ulus yararınadır. Türkiye Cumhuriyeti hakimiyet yetkilerini aracısız, direkt kullanmaktadır. CHP’li belediyeler özerk idare değildir. Nüfusun yüzde 54’ünün CHP’li belediyeler tarafınca yönetildiğini vurgulamak potansiyel bir ayrımcılığın, devlet içerisinde devlet varmış şeklinde değerlendirme yapmanın şeklidir. Kılıçdaroğlu’nun ağzındaki bakla zehirlidir.”

CHP’NİN YARDIMLARINI ELEŞTİRDİ

“Kılıçdaroğlu 4 milyon 550 bin haneye ayni yardım, 1,5 milyon haneye nakdi yardım yaptıklarını, borcu olanların suyunu kesmediklerini, 150 milyondan fazla maske dağıttıklarını duyurmuştur. Kılıçdaroğlu, bildiğimiz kadarıyla gömü bulmadı, mirasa konmadı, darphane kurmadı. Faturayı da cebinden ödemedi. İhtiyaç sahiplerine ne verildiyse helali hoş olsun. Ortada övülecek bir şey yoktur, her belediye başkanı gereğini yapmıştır. Bu ayıplı bir siyasettir.”

“HANGİ KILIÇDAROĞLU’NA İNANALIM?”

“Hepimiz hangi Kılıçdaroğlu’nun lafına saygınlık edelim? Covid-19 süresince yatağa aç girenlerden yakınma eden, yardım yapılmadığından bahseden Kılıçdaroğlu’na mı kulak verelim, yoksa 5 milyon haneye yardım yaptıklarını özetleyen Kılıçdaroğlu’nu mu ciddiye alalım? Bu Kılıçdaroğlu’nun kaç yüzü vardır? Merkezi hükümetin ve öteki belediye yönetimlerinin desteklerini hesaba kattığınızda ekonomik zorlukların bütçe imkanınca göğüslendiği anlaşılacaktır. CHP yönetiminin sosyo-ekonomik iddiaları çürümüş olacaktır.

Arkadaş edebiyatının iyice suyu çıkmıştır, Kılıçdaroğlu’nun beraber iktidar olmayı hedeflediği dostları içinde PKK’nın, FETÖ’nün, DHKPC’nin, dış güçlerin, Türk düşmanlarının sıralamadaki yeri neresidir? Bugün arkadaş olanın, yarın hasım olmayacağı güvence değildir.”

“BİZ DEMİYORUZ Kİ HER ŞEY GÜLLÜK GÜLİSTANLIKTIR”

“Hepimiz demiyoruz ki her şey güllük gülistanlıktır. CHP yönetiminin dediği şeklinde bedbin bir Türkiye tablosu mevzubahis değildir. Bizim askıda ekmek kampanyamızı eleştiri edenler, askıda satmaca uygulamasına geçtiler. Yapanı alkışlarız. Ulus için varız, millete hizmet aşkıyla doluyuz. Devletin kasası milletin kesesi üstünde asla kimsenin suistimal düzeneği kurmasına göz yummayız. Sanatçılara yardım yapıldığı açıklanmıştır, bunlar kimlerdir?”

TÜSİAD’A YÜKLENDİ

“NATO’nun 2030 vizyon belgesine meydana getirilen atıfta, ittifakın siyasal boyutunun güçlendirileceği, demokrasinin destekleneceği kayıt dibine alınmıştır. Asla kimse ne var bunlarda demesin, zarfa değil, mazrufa bakmak; maskeli küresel senaryonun devreye alınmaya çalışıldığını görmek görevli bir siyasettir.

TÜSİAD Başkanı derhal pozisyon almış, hükümeti, ekonomiyi, hukuk ve demokrasi mevzusundaki eleştirilerini sıralamıştır. TÜSİAD hukuk devletiyle hiç bir halde bağdaşmayacak ilişki ağlarından şikâyet etmiştir. TÜSİAD’ın dış telkinlere değil, milletimizin gerçeklerine hürmet ve riayeti paradan daha mühim bir onur meselesidir.”

“HDP KAPATILMALIDIR”

“Parti görünümlü bölücü odağının kumanda odası zalimlerin kontrolündedir. HDP silahsız bölücülüğün maşası olarak göreve getirilmiştir. HDP’nin PKK’dan, PKK’nın HDP’den hiç bir farkı olmadığı hakikatı ortaya çıkacaktır. AYM’nin HDP’nin kapatılması istemiyle oluşturulan davayı kabul etmesi hayırlı bir gelişmedir. Kılıçdaroğlu kimin yanındadır, kimin tarafındadır? Bölücülüğü, terörü mü destekliyor? HDP parti marti değildir. HDP kapatılmalıdır, yöneticileri üstünde hukuk ve hakkaniyet tesirini göstermelidir.”

“BOHEM HAYATIN MÜDAVİMLERİ…”

“Bu vatanı korumak yalnızca Anadolu’nun kavruk yüzlü delikanlılarının mıdır? Ne yapıyor bohem yaşamın müdavimleri? Bodrum’da, Nişantaşı’nda iyi mi gösteriş satıyorlarsa bir zahmet bu külfete de dayanmayı denesinler. Ailelerinden biri teröre kurban gitseydi, bu şekilde konuşmaya yürekleri el verecek miydi?”

HDP’YE YÖNELİK SALDIRI

“O şekilde bigün seçilmiştir ki binada bir adet HDP yöneticisi yoktur. Adam öldürmeye kurban giden Deniz Poyraz’ın masada yarım bıraktığı kağıt bardaktan içtiği çay ile yediği domates ve zeytin kısa vakit içerisinde Türkiye aleyhtarlarının propaganda görseli olarak kullanılmıştır. Katilin bozkurt işareti meydana getiren fotoğrafları, sanki bir yerde bekletiliyormuş şeklinde servis edilmiştir. Doğrusu bir taşla daldaki birden fazla kuşun vurulması hedeflenmiştir. Soruyorum, bu katil gerçekte kimdir? HTS kayıtları çıkarılmış mıdır? Linkleri kimleri işaret etmektedir. HDP’yi masumlaştırıp partimizi, Cumhur İttifakı’nı ve Türk devletini suçlamak için bina edilen bu cinayetin önü arkası sonuna kadar araştırılmalıdır. Kim, ne biliyorsa, kimin elinde ne belge var ise güvenlik güçlerine teslim etmek durumundadır.”

DENİZ POYRAZ’A “TERÖRİST” DEDİ

Bahçeli, HDP İzmir İl Binası’nda Haysiyet Gencer tarafınca öldürülen Deniz Poyraz’a yönelik ise sert ifadeler kullandı. Cinayeti reddettiklerini ve katilin en ağır cezayı almasını istek ettiklerini söyleyen Bahçeli, “Kılıçdaroğlu, Deniz’i öldürdüler, istiyorlar ki bu ülkede hiç bir genç sevinçli olmasın laflarını neye dayanarak söylemiştir? Öldürülen Deniz Poyraz’ın kim bulunduğunu ben size söyleyeyim. PKK’nın kırsal hattının sorumlusu, şehirden dağa çıkmak isteyen PKK sempatizanlarını terör kamplarına sevk eden kalkanın içerisinde yer edinen milis işbirlikçisidir. Milis işbirlikçisi, kasaba ve şehirlerde, sadece ve sahipsiz görülen kişileri terör örgütüne devşirmek için çalışan, örgütün hain eylemlerine yardım ve yataklık meydana getiren terörist anlamına gelir” dedi.