Ayyıldız Hareketi lideri Özdağ: ‘Muhalefeti bölüyorsunuz’ demek antidemokratik, faşist bir yaklaşım

0
30
Ümit Özdağ

Ayyıldız Hareketi lideri Prof. Dr. Umut Özdağ, RS FM’de Sinan Onuş’la Ankara Masası programına misafir oldu. Parti hazırlıklarında son aşamaya geldiklerini aktaran Özdağ, partinin adının ve logosunun ‘26 Ağustos’ta’ açıklanacağını söylemiş oldu:

“Partimizin ismi belli, logosu belli. Güzel bir ad, tek kelimeden oluşuyor. Günlük kullanımda fazlaca sık duyduğumuz bir kavram. Logomuz da fazlaca güzel. İnternet sitemiz, parti tüzüğü hazır. Her ilden bir temsilci olsun istiyoruz. Hem de Kazakistan’dan, Kırgızistan’dan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan Türk dünyasının tüm yurtlarından temsilcileri de partimizin çatısı altında yer alacaklar.”

‘Şam’a gideceğiz Beşar Esad ile el sıkışacağız’

Özdağ, Türkiye’ye göç eden Suriyelilerin en yakın zamanda ülkelerine dönmeleri icap ettiğini savundu ve yöntemini de şöyleki beyan etti:

“Suriyeliler vatanlarına dönsün derken, trenlere bindirelim hadi demiyoruz. Şam’a gideceğiz, Beşar Esad ile el sıkışacağız. Diyeceğiz ki bizim vatanımızda bu kadar Suriyeli var kardeşim. Moskova’da bir antak kalma var, Tahran’da var. Geri dönüş anlaşmasıyla, geldikleri yere geri dönecekler. Bu dönüşün güvencesini, Türkiye ve Rusya sağlasın. Döndüklerinde cezaya çarptırılmasınlar. İktidar, ‘Suriyelilere vatandaşlık verdik’ diyorlar, bunu inceleyeceğiz. Kanunsuz verilen vatandaşlık var ise geri alacağız.”

‘Suriyeliler Türkiye’ye gelmeleri için bombalandılar’

Özdağ, Suriyelilerin Türkiye’ye göç etmesinin nedeninin altında ‘Ortadoğu’daki en büyük jeopolitik proje’nin yattığını ileri sürdü ve bu projenin amaçlarını şöyleki beyan etti:

“Gaziantep’te 700 bin Suriyeli var. Yanda Şanlıurfa orda da 700 bin, Hatay’da da 700 bin. Kilis’te 90 bin Türk, 140 bin Suriyeli var. Türkiye’de resmi sayılara gore 3,6, gerçeğe gore 5,3 milyon Suriyeli var. Bu, bir kavimler göçü. Suriyeliler, bombalandıkları için gelmedi, gelmeleri için bombalandılar. Bölgede Büyük Kürdistan kurma projesi aşama kaydediyor. Ortadoğu’daki en büyük jeopolitik proje. Irak’ta kurdular, sırada İran ve Türkiye var. Bizi, Türk-Kürt, Alevi-Sünni, laik-anti laik diye birbirimize düşüremediler. Buyuruculuk, Türkiye’de bir Türk-Suriyeli kavgası çıkaracak. Bizler bu kavga ile meşgulken, Türkiye’den Büyük Kürdistan koparılmaya çalışılacak.”

‘Suriyelilerin Türkiye’de kalmasını IŞİD, PKK istiyor’

Suriye’nin kuzeyinde bir etnik temizlik yapılmış oldu’ diyen Ayyıldız Hareketi lideri Özdağ, laflarına şöyleki devam etti:

“Bu etnik temizlikte buraya bir Kürdistan yerleştiriliyor. PKK da bu insanların gelmesi için fazlaca çalıştı. Arap nüfus ve Türkmen nüfus kalsa PKK burada devlet kuramazdı. Türk milleti niçin bunu bilmiyor? Şu sebeple elkoyuculuk öyleki istiyor. Suriyelilerin Türkiye’de kalmasını IŞİD, PKK, Soros, İsrail istiyor. Türk halkı istemiyor.“

‘PKK ile savaşım bir tek Türkiye içerisinde başarıya ulaşmış’

Özdağ, Türkiye’nin PKK ile olan mücadelesini de değerlendirdi ve “Esas savaşım Amerika’nin PKK’ya, Suriye’nin kuzeyinde vermiş olduğu yardımı durdurmakla gerçekleşir” dedi. Özdağ laflarını şöyleki sürdürdü:

“PKK ile savaşım fazlaca iyi gidiyor deniliyor. Fakat PKK ile mücadeleyi bir tek Türkiye içerisinden görürseniz başarı olarak görülebilir.  Siyasi planda PKK ile esas savaşım Amerika’nin PKK’ya Suriye’nin kuzeyinde vermiş olduğu yardımı durdurmakla gerçekleşir. Bizler iktidara geldiğimizde Amerika bunu yapamayacak.”

‘Sarı karşıcılık Türkiye’yi ikna edemiyor’

İstanbul Mebus Özdağ, ‘muhalefete karşıcılık bitirdikleri’ yorumlarını ise kabul etmedi. “Bunu bir tek bir fert söylüyor” diyen Özdağ, karşıcılık partilerinin Türk halkını ikna edemediğini savundu:

“Türkiye’de bir iktidar problemi var ise, bir karşıcılık problemi da var. Karşıcılık, sarı karşıcılık. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener’den Türkiye’nin durumunu dinleyelim, karanlık bir tablo ortaya koyuyorlar. Türk halkını ikna edememekte sarı karşıcılık ve Erdoğan tarzı kazanmakta. Türkiye fena yönetilmesine karşın, Türk halkı otoban değiştirmemekte, sarı karşıcılık otobanına geçmemekte, sağa çekip beklemektedir.”

‘Karşıcılık iktidara gelmeye çalışmıyor’

Özdağ, yeni kurulan partilerle beraber ‘muhalefetin bölündüğüne’ dair eleştirileri de kabul etmedi ve bunu, “faşist bir yaklaşım” olarak vasıflandırdı:

“Bizler, bölmek istemiyoruz. Siyasetin paradigmasını değiştirebilmek için Mustafa Kemal Atatürk çizgisindeki bir parti ile Türk halkının önüne çıkıyoruz. ‘Siz muhalefeti bölüyorsunuz’ demek antidemokratik, faşist bir yaklaşımdır. Mevcut karşıcılık, muhalefetten düşmemeye çalışıyor, iktidara gelmeye çalışmıyor. Bu nedenle sarı karşıcılık diyoruz. Sarı sendika benzer biçimde.”

‘Söylenenlerden daha fazlasını biliyorum’

Kabahat örgütü lideri Sedat Peker’in iddialarına ilişik de konuşan Özdağ, ‘Söyleyen fert muhalefete yakın olsa bu kadar alaka çekmezdi’ dedi ve şöyleki devam etti:

“Söylenenlerden daha fazlasını biliyorum, azca bile söylüyor. Bunu siz söyleseniz, aynı tripodu siz koysanız bu kadar dinlenir mi? Olmaz. Peker söyleyince itiraf oluyor, ‘ben bu işin içindeyim’ diyor. İtirafın inandırıcılığı daha çok. Kanıtlarını da koyuyor ortaya, örneğin Suriye’ye giden silahlar meselesi. Gazetecilerin yazdığı fazlaca daha detaylı kitaplar var. Ben de mevzuyu çalıştığım için biliyorum. Bunlar data evreninde olan şeyler, bu bilgiler şimdi bir fert tarafınca, iktidarla fazlaca içli dışlı olan biri tarafınca söylenince çok önemli tesir yaratıyor.”

 ‘Saldırganın derhal hapse atılması şüpheli’

Özdağ, HDP İzmir il binasına düzenlenen ve Deniz Poyraz isminde parti mensubunun yaşamını kaybetmiş olduğu saldırının peşinden yaşananları da şüpheli bulduğunun vurguladı:

“Bu saldırıyı oluşturan ferdin derhal tutuklanıp hapse atılmasını şüpheli buldum. Derhal tutukladılar. Niçin? Vaka bu kadar sıradan olması imkansız. Bu erkek Halep’te savaşmış, ağır tabanca kullanmayı biliyor. Bir kişiye niçin 7 el ateş ediyor, bir kurşunla da öldürebilir. Taktik sorulardan başlayarak birçok probleminin aydınlatılması gerekiyor. Bu konum fazlaca zorlu. Hapishanede can güvenliği korunmalı. Öldürülürse fazlaca şüpheli olur. Gerçeklerin ortaya çıkması engelleniyor demek olur.”

‘Ulus İttifakı Abdullah Gül’ü aday olarak çıkaramaz’

Bir süredir gündemde ilk sıralarda yer edinen cumhurbaşkanlığı için muhalefetin adayının kim olması gerektiği yönündeki tartışmalar da programda konuşuldu. Ayyıldız Hareketi lideri ve İstanbul Mebus Prof. Dr. Özdağ, “Ulus İttifakı, Abdullah Gül’ü aday olarak çıkaramaz” dedi ve nedenini de şöyleki beyan etti:

“Şu sebeple bizler varız. Şayet çıkarırlarsa, bizim adayımız mutlaka ikinci tura kalır. Parti kurulmadan Türk siyasetine pozitif katkıları oluşturmaya başladık.“