AYM’den Güven ve Farisoğulları kararı: Yetkimiz yok

0
47
Leyla Güven Musa Farisoğulları

Anayasa Mahkemesi, milletvekillikleri düşürülen HDP’li Leyla Güven ve Musa Farisoğulları hakkında yapılan başvuruların “yetkisizlik” gerekçesiyle reddine karar verdi.

Güven ile Farisoğulları’nın yargılandıkları davalarda haklarında verilen hapis cezalarının kesinleşmesi üzerine vekilliklerinin düşürülmesinin ardından başvurularda bulunulan AYM, bu başvuruları 25 Haziran’da reddetmişti. AYM, “yetkisizlik” gerekçesiyle reddettiği başvuruya dair gerekçeli kararını açıkladı.

AYM yaptığı incelemede, iki vekilin üyeliğinin, mahkeme kararının TBMM’ye bildirilmesi sonrasında gerçekleştiğini, Anayasa’nın 84. Maddesi’nden yer alan sebeplerden biri ile düşme söz konusu olmadığı için, yetkisizlik gerekçesiyle başvurunun reddine karar verdi. Yüksek Mahkeme, milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin 84’üncü maddesinin 1, 3 ve 4’üncü fıkraları yönünden yetkili olduğuna işaret etti. AYM, Güven ve Musa Farisoğulları’nın vekilliklerinin düşürülmesinin ise 84’üncü maddenin “kesin hüküm giyme veya kısıtlanma” gerekçelerini içeren ikinci fıkrasına göre gerçekleşmesinin başvuru yapma imkanı tanımadığına işaret ederek, “yetkisizlik” nedeniyle başvurunun oy birliğiyle reddine karar verdi.