AYM, HDP’ye oluşturulan kapatma davasında ilk incelemeyi 21 Haziran’da meydana getirecek

0
46
HDP

Yüksek Mahkeme, iddianamenin kabul edilip edilmeyeceğine karar verecek. İlk araştırma esnasında, hakkındaki siyasal yasak istenenler ile partinin gömü yardımlarının bulunmuş olduğu banka hesabına tedbiren bloke konulmasına karar verilmesi yönündeki istek de ele alınacak.

Yüksek Mahkemenin eksikliklerin tamamlanması istemiyle geri verdiği HDP’nin kapatılması ihtiyari iddianame, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca yine hazırlanarak AYM’ye gönderilmişti.

Görevlendirilen raportörün ilk incelemeye ait raporunu tamamlayarak heyete sunmasının peşinden kurul, davaya ait ilk incelemesini 21 Haziran Pazartesi günü meydana getirecek ve iddianamenin kabul edilip edilmediğine karar verecek.

Genel Heyet, ilk araştırma esnasında, partinin kapatılmasına beyan, etkinlik ve eylemleri ile yol açan ve iddianamede belirtilen kişiler hakkında siyasal yasak talebi ile partinin gömü yardımlarının bulunmuş olduğu banka hesabına tedbiren bloke konulmasına karar verilmesi yönündeki talebi de ele alacak.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

Kabul edilmesi halinde iddianame, ön müdafaa için HDP’ye gönderilecek. HDP’nin Yüksek Mahkemenin tanımış olduğu vakit içerisinde ön savunmasını vermesi gerekiyor. Sadece parti bu sürenin uzatılması için başvuruda bulunabilecek. Ek vakit talebini Anayasa Mahkemesi heyeti karara bağlayacak.

Parti tarafınca ön savunmanın verilmesinin peşinden Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin esas hakkındakini görüşünü sunacak.

Bu görüş de HDP’ye gönderilecek. Ondan sonra Anayasa Mahkemesi’nce belirlenecek tarihlerde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Şahin sözlü izahat, HDP yetkilileri de sözlü müdafaa meydana getirecek.

Tüm sürecin peşinden davaya ait data, belgeleri toplayacak raportör esas hakkında raporunu hazırlayacak. Bu işlemler sürerken, gerek Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı gerekse davalı HDP ek kanıt yahut yazılı ek müdafaa verebilecek.

Raporun, Yüksek Mahkeme üyelerine dağıtılmasının peşinden Başkan Zühtü Arslan toplantı için bigün belirleyecek, üyeler belirlenen günde bir araya gelmiş olarak kapatma istemini esastan görüşmeye başlamış olacak.

15 ÜYENİN 10’UNUN OYÇOKLUĞUYLA KARAR VERİLEBİLECEK

HDP hakkında kapatma davasını 15 kişiden oluşan Anayasa Mahkemesi heyeti karara bağlayacak. Anayasa’nın 69. maddesinde sayılan hallerden dolayı partinin kapatılmasına yahut dava mevzusu fiillerin ağırlığına gore devlet yardımından kısmen veya tamamen mahrum bırakılmasına, toplantıya katılan üyelerin 3’te 2 oy çokluğuyla kısaca 15 üyenin 10’unun oyuyla karar verilebilecek.

Siyasal parti kapatma davası nihayetinde verilen karar, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı ile alakalı siyasal partiye bildiri edilecek ve Resmi Gazete’de yayımlanacak.

Anayasa Mahkemesi’nin, siyasal yasak istenen partililerin beyan ve eylemleriyle partinin kapatılmasına niçin bulunduğunu belirlemesi halinde, bu kişiler kararlı kararın Resmi Gazete’de gerekçeli olarak yayımlanmasından başlayarak 5 sene süreyle bir başka partinin kurucusu, üyesi, yöneticisi ve deneticisi olamayacak.