Ayhan Bilgen: Hukuksuzluğun üstüne yeni hukuksuzluk ekleniyor

0
37
Ayhan Bilgen

Eski Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, tutuklu bulunduğu Sincan Cezavi’nde kendisini ziyaret eden CHP’li Çakırözer aracılığı ile mesaj gönderdi. Bilgen, “Yaşadığım hukuksuzluğun üstüne yeni hukuksuzluk ekleniyor. Anayasa Mahkemesi’ne başvurdum” dedi.

SAMİMİYSENİZ ÖZGÜR KALMALILAR!

Çakırözer, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün “Anayasa Mahkemesi kararları bağlayıcıdır. Tüm kişileri, kurumları bağlar ve kararlarının gereği yapılır” açıklamalarını gündeme getirerek, “Madem böyle düşünüyorsunuz daha önce aynı dosyadan cezaevinde tutulan ve Anayasa Mahkemesi’nin hakkında hak ihlali kararı verdiği Ayhan Bilgen neden cezaevinde? İstanbul Milletvekilimiz Enis Berberoğlu neden hala Meclis’e dönmedi? Selahattin Demirtaş, Osman Kavala AİHM kararlarına rağmen neden hala tutuklu? Eğer bu açıklamalarda samimiyseniz bu isimler bir an önce özgür kalmalı, Milletvekilimiz Enis Berberoğlu derhal Meclis’e dönmelidir” çağrısında bulundu.

ANKA’da yer alan habere göre cezaevlerindeki siyasi tutukluların durumunu gündeme getiren Çakırözer, şunları söyledi:

“Osman Kavala hakkında verilen iki tahliye, bir beraat ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararına rağmen 3 yıldır cezaevinde. Selahattin Demirtaş hakkında AİHM kararı var. Düşüncesini beğenirsiniz ya da beğenmezsiniz yazar Ahmet Altan televizyon programı, yazısı nedeniyle 1506 gündür tutuklu. Madem bağımsız yargı, hukuk devleti diyoruz bu insanlar derhal özgür kalmalı.”

BERBEROĞLU MECLİS’E DÖNMELİ

Anayasa Mahkemesi’nin milletvekilliği düşürülen Enis Berberoğlu için verdiği hak ihlali kararını da hatırlatan Çakırözer, “Milyonlarca İstanbullu’nun oylarıyla Meclis’e gönderilen Milletvekilimiz Enis Berberoğlu da bu açıklamalar sonrasında Meclis’te görevine derhal dönmelidir” dedi.