Avusturya İçişleri Bakanı Nehammer: Saldırgan IŞİD sempatizanı

0
34
Avusturya İçişleri Bakanı Nehammer

Viyana’da beş kişinin öldüğü saldırının ardından basın toplantısı düzenleyen Avusturya İçişleri Bakanı Nehammer, eylemi gerçekleştirenlerin IŞİD sempatizanı olduğunu açıkladı.

Avusturya İçişleri Bakanı Nehammer, saldırganın IŞİD sempatizanı olduğuna işaret ederek “Radikalleşmiş olan bu kişinin IŞİD’e kendini çok yakın hissettiğine dair ipuçları var” dedi. Saldırganın elinde uzun namlulu bir tüfek olduğunu belirten Nehammer, ayrıca belinde patlayıcılardan oluşan bir kemer bulunduğunu kaydetti. Ancak Viyana polisi daha sonra kemere patlayıcı süsü verildiğini açıkladı.

‘BAŞKA FAİLLER OLABİLİR’

Saldırganın ve şüphelilerin evlerinde arama yaptıklarını belirten Nehammer, saldırı sonrası Viyana’da bin polisin görev yaptığını açıkladı.

“Şu anda başka faillerin de olduğunu ihtimal dışı tutamayız” diyen İçişleri Bakanı, soruşturmanın sürdüğünü ve saldırının toplumu zayıflatma veya bölme çabası taşıdığını belirtti.

Viyana’da restoran ve barların yoğun olarak bulunduğu semtinde akşam saat 20.00 civarında düzenlenen silahlı saldırıda, polisin verdiği bilgilere göre altı farklı noktada insanların üzerine ateş açılmıştı.

Olay yerlerinin opera binası ile sinagoga yakın olduğu bildirilmişti. Polis, olayın ardından bölgeyi ablukaya alarak, operasyon başlatmış, halka da evde kalmaları çağrısı yapılmıştı.