Avrupa Parlamentosu’nda ‘HDP özelinde Türkiye’deki muhalefete baskı’ karar tasarısı kabul edildi

0
22
Avrupa Parlamentosu

AP‘deki siyasal grupların ortak tasarısında, HDP ve karşıcılık partilerine baskı uygulanmış olduğu ve bu durumun kınandığı, AP milletvekillerinin Türk hükümetinden buna son vermesini istediği açıklandı.

HDP’nin kapatılması istemiyle oluşturulan davanın kınandığı anlatılan tasarıda, partinin yasaklanmasının orta vadede ‘çoğulculuğa darbe vuracak ciddi bir hata’ olacağı savunuldu.

Türk makamlarından, HDP’ye karşı kışkırtıcı söylemden kaçınılmasını ve parti yetkililerinin korunması için önlemler alınmasını istek eden AP milletvekillerinin tasarısında, Türkiye’ye, terörle savaşım yasalarını internasyonal standartlarla ahenkli hale getirmesi çağrısı yer aldı.

Avrupa Parlamentosu üyeleri, HDP’li birtakım milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasını kınadıklarını, Anayasa Mahkemesinin Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında kararını ve tahliyesini ise memnuniyetle karşıladıklarını bildirdi.

Tasarıda ek olarak, HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın tutukluluklarının kınandığı, Türkiye’nin AİHM kararlarını uygulaması istendiği anlatım edildi.

CHP’ye yönelik baskıların da arttığı savunulan ve bundan kaygı duyulduğu kaydedilen tasarıda, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun dokunulmazlığının kaldırılması talebinin kınandığı, ek olarak hasmane ortamın İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener şeklinde karşıcılık liderlerini etkilemesinin dikkati çekmiş olduğu açıklandı.

Karar tasarısında, milletvekillerinin Türkiye’ye, çoğulculuğun sağlanması, toplanma ve anlatım özgürlüğüne hürmet gösterilmesi için davet icra ettiği kaydedildi.

Tasarıda, “Avrupa Parlamentosu, dış siyaset mevzularındaki iyileşmenin haricinde, Türkiye’ye sunulacak pozitif yönde gündemdeki herhangi bir ilerlemenin ülkede insan hakları ve hukukun üstünlüğü ile alakalı gelişmelere bağlı olması gerektiğine inanmaktadır” ifadesine işaret edildi.