Atina’dan Lahey hazırlığı

0
40
Oruç Reis gemi

Türkiye ile Yunanistan arasında gerilim sürerken, taraflardan karşılıklı hamleler geliyor. Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Ege ve Doğu Akdeniz gerilimi çözülmezse Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanı’na başvuracaklarını açıkladı

Ege ve Akdeniz’deki deniz yetki alanlarının sınırlandırılması konusunda Türkiye’yle müzakerelere hazır olduklarını belirten Miçotakis, sonuç elde edilmemesi halinde Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanı’na başvurmaya ve çıkacak sonucu kabul etmeye hazır olduklarını ifade etti.

Miçotakis, “Bizce Türkiye’yle aramızda tek sorun teşkil eden Ege Denizi ve Doğu Akdeniz’deki deniz yetki alanlarının sınırlandırılması konusunu müzakere etmekten her zaman mutlu olacağımı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çok açık şekilde anlattım. Eğer Ankara, bunun ülkelerimiz arasındaki tek sorun olduğunu ve iki taraf bunun çözümü için Lahey’e başvurmayı kabul ederse, Yunanistan Lahey’den çıkacak kararı uygulayacak” dedi.

Türkiye’nin Yunanistan’la yaptığı sondaj görüşmelerini 2016 yılında askıya aldığını ve bu görüşmelerin yeniden başlamasından mutlu olacaklarını kaydeden Miçotakis, “Ancak bunu silah namlusu altında yapamayız. Egemenlik haklarımızın ihlal edileceğine dair tehditler yoluyla müzakere masasında bize şantaj yapılmamalı” diye konuştu. Miçotakis, bir soru karşısında Türkiye’yle ilişkileri yeniden başlatmak istediklerini de vurguladı.

Miçotakis, Burns’ün sorusu üzerine Türkiye ile Libya arasında imzalanan Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası’nı değerlendirdi. Söz konusu muhtıranın kesinlikle kabul edilemez olduğunu ve Yunanistan’ın egemenlik haklarını ihlal ettiğini savunan Miçotakis, zira bu muhtıranın Yunan adalarının münhasır ekonomik bölgelerini tanımadığını ekledi.