Atina ile manastır krizi

0
40
Sümela Manastırı

Türkiye, Trabzon’un Sürmene ilçesindeki manastırda meydana getirilen ayine katılmak isteyen Yunanistan Pontusluları Federasyonu Başkanı Yorgos Vartihimadis’in ülkeye girişine izin vermedi. Türkiye’nin sınır dışı eylemi diplomatik gerginliğe sebep oldu. Yunanistan Pontusluları Federasyonu, Vartihimadis’in İstanbul Havaalanı’nın transit bölümünde bir süre polis tarafınca tutulduğunu ve Yunanistan’a geri gönderildiğini beyan etti.

Açıklamayı reddediyoruz

Bu olayın arkasından Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Ankara’ya sözlü ve yazılı bir izahat yaparak, gözaltı ve sınır dışı etme emrini protesto etti. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç ise Atina’ya reaksiyon göstererek, “Resmi bir rolü ve unvanı olmayan, umuma mahsus geçişlik hamili bir Yunan vatandaşının ülkemize girişine izin verilmemesi hakkındaki Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’nca meydana getirilen açıklamayı yadırgıyor ve reddediyoruz.” dedi. Türkiye’ye giriş koşullarını taşımayan bu Yunanistan vatandaşı hakkındaki, Internasyonal Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) kurallarına ve Türk kanunlarına müsait halde havalimanında muamele yapıldıktan sonrasında geri gönderildiğini söyleyen Bilgiç, bu süreçte mevzubahis ferdin Konsolosluğu ile i·lişki etmesinin sağlandığı bilgisini paylaştı.

Ülkeye girişinin İstanbul Havalimanı’nda yasak bulunduğunu öğrenen Yorgos Vartihimadis, Türk makamlarının ülkeye girmesine izin vermediğini Feysbuk hesabından duyurdu.