Antonio Guterres, BM Genel Sekreterliğine ikinci kere atandı

0
41
Antonio Guterres

Ülkesi Portekiz tarafınca aday yayınlanan ve BM Emniyet Konseyi’nce adaylığı onaylanan Guterres, 193 üyeli BM Genel Kurulu‘nda ikinci kere BM Genel Sekreteri seçildi.

Halen BM Genel Sekreteri olan Guterres’in ikinci periyodu 1 Ocak 2022’de başlamış olacak.

BM Genel Sekreterleri, 5 yıllığına göreve seçiliyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Guterres’e ‘otoriter liderleri bağrına basan ve insan haklarını göz ardı eden’ eski Amerika Başkanı Donald Trump, BM’ye en fazlaca finansal katkıda bulunan ülkelerden Çin’in Uygurlara karşı hak ihlalleri, Suudi Arabistan’ın Yemen’deki harp suçları karşısında ve BM Emniyet Konseyi’nde sık sık Suriye ile alakalı kararları veto eden Rus hükümetini eleştirme hikayesinde sessiz kalmış olduğu yönünde eleştiriler yöneltiyor.

HRW, Guterres’e ikinci döneminde insan haklarına öncelik vermesi çağrısında bulunuyor. Guterres ise ikinci döneminde krizlere çözüm bulmada ‘dürüst bir ara bulucu’ olacağı ve ‘köprü kurucu’ görevi üstleneceğini vadediyor.

Eski Portekiz Başbakanı Guterres, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en fena insani krizin yaşandığı bir dönemde, 2005-2015 yıllarında ise 10 sene süresince BM Sığınmacılar Yüksek Komiserliği görevinde bulunmuş oldu.

Guterres kimdir?

Portekiz’in başkenti Lizbon’da doğmuş 67 yaşındaki bürokrat ve dış ilişkiler uzmanı Guterres, mühendislik ve fizik bölümünü bitirdikten sonrasında 3 sene akademisyen olarak çalıştı, 1974 senesinde ise siyasete atıldı.

Portekiz’de 25 Nisan 1974’te sertlik kullanılmadan meydana gelen ve diktatörlüğe son veren Karanfil Devrimi’nin arkasından Toplumcu Partiye katılan Guterres, 1992 senesinde partinin genel sekreteri oldu.

1995-2002 yıllarında Portekiz Başbakanı olarak vazife meydana getiren Guterres, başbakanlık görevinin ilk döneminde ekonomik açılımlar yaparak Portekiz’in Expo 98’e ev sahipliği yapmasını sağlamış oldu ve ülkenin internasyonal alanda görünürlüğünü artırdı.

Başarı göstermiş bir döneme imza atan Guterres, 1999 senesinde ikinci kere başbakan seçildi. Sadece, Guterres’in ikinci periyodu çok da fazla parlak geçmedi. Toplumcu Parti içerisindeki iç çatışma ve mahalli seçimlerde istenilen zaferin elde edilememesi Guterres’i 2001’de istifaya zorladı.

Guterres, 1999-2005 yıllarında da Toplumcu Enternasyonal’in başkanlık görevini yürüttü.