Anket: CHP ve İYİ Parti’nin oy oranları yükseliyor

0
10
Kemal Kılıçdaroğlu Meral Akşener

Avrasya Araştırma’nın son anketine göre, “Bugün milletvekilliği seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna yurttaşların yüzde 27.9’u AKP, yüzde 25.1’i CHP, yüzde 10.2’si İYİ Parti, yüzde 6.9’u ise MHP’ye oy vereceğini söyledi. Kararsızlar dağıtıldığında CHP ve İYİ Parti’nin büyükşehirlerde oylarının yükseldiği görüldü.

Araştırmaya göre, 30 büyükşehirde “Bugün milletvekilliği seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna yurttaşların yüzde 27.9’u AKP, yüzde 25.1’i CHP, yüzde 10.2’si İYİ Parti, yüzde 6.9’u ise MHP’ye oy vereceğini söyledi. HDP’ye oy vereceğini söyleyenlerin oranı ise 6.4. Kararsız olanların oranı ise 11.2 oldu.

Kararsızlar dağıtıldığında CHP ve İYİ Parti’nin büyükşehirlerde oylarını yükselirken, Cumhur İttifakı’nın eridiği görüldü. Buna göre, CHP’nin oyu yüzde 30.83, İYİ Parti’nin ise yüzde 12.53 oldu. AKP yüzde 34.27 oy alırken, MHP ise yüzde 8.47’de kaldı.

MEVCUT BELEDİYE BAŞKANINA OY VERİR MİSİNİZ?

Araştırmaya katılan yurttaşlara, “Yaşadığınız ilin Büyükşehir Belediyes Başkanlığı seçimi yenilenecek olsa mevcut başkana oy verir misiniz?” sorusu yöneltildi. İstanbul’da yurttaşların yüzde 58.1’i Ekrem İmamoğlu’na, Ankara’da yüzde 57.3’ü Mansur Yavaş’a, İzmir’de yüzde 58.4’ü Tunç Soyer’e “Evet, oy veririm” dedi.

MİLLET İTTİFAKI İLÇELERDE ÖNDE

Araştırmaya katılanlara sorulan “Yaşadığınız ilçe belediyesinin Covid-19 salgını ile ilgili tedbir ve hizmetlerinden memnun musunuz” sorusuna Millet İttifakı yönettiği ilçelerde yaşayan yurttaşların yüzde 53’ü “Evet, memnunum” yanıtını verdi. Cumhur İttifakı’nın yönettiği ilçelerde yaşayan yurttaşların ise yüzde 49.9’u “Evet, memnunum” yanıtını verdi.

YURTTAŞLAR KORONAVAİRÜS VERİLERİNE İNANMIYOR

Araştırmada 30 büyükşehirde yaşayan yurttaşlara, “Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı Covid-19 hasta ve ölüm sayılarının gerçek olduğuna inanıyor musunuz?” sorusu da yöneltildi. Yurttaşların yüzde 56.9’u “Hayır, inanmıyorum” yanıtını verirken, “Evet, inanıyorum” yanıtını verenlerin oranı ise yüzde 24.1 oldu.