Ankara Barosu Başkanı ve idare heyeti ile alakalı Erbaş’a ‘hakaret’ten iddianame hazırlandı

0
30
Ali Erbaş

Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan‘ın da aralarında bulunmuş olduğu 11 idare heyeti üyesi ile alakalı, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş‘ın, geçen sene Hacı Bayram Cami’de verdiği hutbede “İslam zinayı en büyük haramlardan kabul ediyor.Eşcinselliği lanetliyor. Nelerdir bunun hikmeti?” ifadelerine yönelik bitirdikleri basın açıklamasının arkasından tahkikat başlatıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ‘Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılama’ suçundan tahkikat yapılması için Hakkaniyet Bakanlığı’ndan izin istedi. Bakanlığın izin vermesi üstüne Ankara Barosu Idare Kurulu üyeleri ile alakalı tahkikat başlatıldı.

Başsavcılık, Baro idare heyeti üyelerinden suçlamayla alakalı ifadelerinin katılması için davetiye gönderdi. Baro yönetimi ortak basın açıklamasındaki ifadeler kapsamında başlatılan tahkikat için yeniden ortak müdafaa metni hazırlayıp, imzaladı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilen metinde ‘Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılama’ suçlamasını kabul etmediklerini anlatım eden Baro yönetimi, anlatım özgürlüğü hakkını kullandıklarını belirtti. Basın açıklamasındaki ifadelerin yanlış yorumlandığı, suçlamanın ise yersiz olduğu ileri sürüldü.

İddianeme hazırlandı

Mahkeme iddianameyi kabul ederse Baro Başkanı Sağkan ile beraber 11 idare heyeti üyesi ile alakalı, ‘Amme görevlisine dini itikat, fikir ve kanaatlerini açıklaması sebebiyle görevinden ötürü hakaret‘ suçlamasıyla yargılama başlamış olacak. Baro yöneticileri ile alakalı, TCK 125/1, 3 ve 5’inci fıkralarda düzenlenen suçlamalardan 1 yıldan 2 yıla kadar hapis cezası istek ediliyor. Diyanet İşleri Başkanı olarak, heyet halinde çalışan kurumu temsil etmesi sebebiyle, suçun ‘zincirleme’ olarak işlendiğinin kabul edilmesi de istendi.

İddianamede Prof. Dr. Ali Erbaş müşteki olarak yer aldı. Erbaş’ın Hacı Bayram Camii’nde verdiği Cuma hutbesinde “Ey insanoğlu! İslam zinayı en büyük haramlardan kabul ediyor. Lûtîliği, eşcinselliği lanetliyor. Nelerdir bunun hikmeti? Rahatsızlıkları bununla beraber getirmesi ve nesli çürütmesidir, bunun hikmeti. Yılda yüzbinlerce insan gayri meşru ve nikahsız yaşamın islamî literatürdeki adı zina olan bu büyük haramın sebep olduğu HIV virüsüne maruz kalıyor. Geliniz bu tür kötülüklerden insanları korumak için beraber savaşım edelim” ifadelerini kullandı.

Ankara Barosu hutbeyle alakalı, “Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın insanlığın bir kesimini nefretle aşağılayıp kitlelere hedef gösterdiği konuşmasıyla alakalı basın açıklaması” başlıklı izahat yayımlamıştı. Meydana getirilen basın açıklamasıyla alakalı Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı resen tahkikat başlatıldı, Diyanet İşleri Başkanlığı da ek olarak şikayetçi oldu. Her iki tahkikat ondan sonra birleşti.