Amerika’nin Küba’daki gösteriler hakkında açıklamasına Rus Dışişleri’nden ‘sorulu’ yorum

0
21
Küba

Telegram kanalından bir izahat paylaşan Zaharova, Amerika’nin Küba’daki protestoların bu ülkeye yönelik gelecekteki politikasını etkileyeceği şeklindeki açıklamasını, Beyaz Saray’a sual yönelterek yorumladı.

Zaharova, “Peki ya Fransa’daki son protestolar? Etkilemez mi? Paris sokaklarında o şekilde bir karmaşık var ki, barikatlar, tazyikli su, göz yaşartıcı gaz, araba kundaklamaları. Çağıl teknik araçlar olmasa reel bir Bastille Baskını olduğu düşünülebilir” diye yazdı.

Paylaşımı bir soruyla tamamlayan Zaharova, “Beyaz Saray’dan bunlar asla görünmüyor mu?” ifadelerini kullandı.

Daha ilkin eski Amerika Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Amerika’nin Küba’daki protestocuları desteklemesi ve mahalli yönetime baskı yapması icap ettiğini, Küba’daki protestocuların hürriyet talebiyle sokaklara döküldüğünü söylemişti.

Uzun soluklu Amerika ambargoları sebebiyle yaşanmış olan ekonomik kriz, Küba’da hükümet karşıtı gösterilerin başlamasına yol açtı. Besin kıtlığı ve yüksek fiyatlara karşı fiil meydana getiren grupların Amerika bayrağı taşıdıkları görülmüştü. Eylemler devam ederken başkent Havana’ya ek emniyet güçleri sevk edildi.