Amerika ve Almanya’dan Afganistan’daki vatandaşlarına ihtar: Ülkeyi acilen terk edin

0
27
Afganistan

Afganistan’ın başkenti Kabil’de bulunan Amerika Büyükelçiliği, bütün Amerikan vatandaşlarından Afganistan’ı hemen terk etmelerini istedi. Almanya ise Dışişleri Bakanlığı’nın web sitesinde piyasaya çıkan uyarıda vatandaşlarının en kısa zaman için tarifeli uçaklarla ülkelerine dönmesini istedi.

Taliban’ın Afganistan’daki ilerleyişi sürerken, Amerika ve Almanya’dan ülkedeki vatandaşlarına ‘hemen terk edin’ uyarısı geldi. Amerika’nin Kabil Büyükelçiliği’nin web sitesinden meydana getirilen açıklamada, Afganistan’daki Amerikan vatandaşlarının ülkeyi hemen terk etmesi istendi.

Büyükelçilikten meydana getirilen açıklamada, “Amerika vatandaşıysanız ve eşiniz ya da reşit olmayan bir evladınız için muhacir vizesi bekliyorsanız lütfen derhal bizimle iletişime geçin” ifadeleri yer aldı.

Büyükelçilik, emniyet koşulları ve azaltılmış personel sayısı göz önüne alındığında, ‘Afganistan’daki Amerika vatandaşlarına yardım etme kabiliyetinin ‘Kabil’de bile son aşama sınırı olan olduğu’ hikayesinde uyarıda bulunmuş oldu.

ALMANYA: EN KISA SÜRE İÇİNDE ÜLKEYE DÖNÜN

Almanya da, kötüleşen emniyet durumu sebebiyle ülkedeki vatandaşlarına uyarıda bulunmuş oldu. Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın web sitesinde piyasaya çıkan uyarıda, Afganistan’daki Alman vatandaşlarının en kısa zaman için tarifeli uçaklarla ülkelerine dönmesi istendi.

Açıklamada, “Sahadaki Alman vatandaşlarına olası olmasıyla birlikte kısa zaman içerisinde ülkeyi tarifeli uçaklarla terk etme fırsatını kullanımı çağrısı yapılmaktadır” denildi.