Amerika, Türkiye’yi ‘çocuk asker kullanımına karışan ülkeler’ listesine ekledi

0
36
ABD Türkiye

Amerika’nin, Türkiye’yi “geçen sene çocuk asker kullanımına karışan ülkeler” listesine eklediği bildirildi. Böylece bu listeye ilk defa bir NATO ülkesi eklenmiş oldu.

Amerika Dışişleri Bakanlığı’nın hazırladığı 2021 İnsan Ticareti raporunda, Türkiye’nin Suriye’deki Sultan Murat Tugayları’na “somut yardımcı” sağlamış olduğu açıklandı. Türkiye’nin uzun süreden beri desteklediği ve Suriye’de Beşar Esad hükümetine karşı savaşan ‘muhalif’ gruplardan kabul edilen bu grubun ise çocuk askerler kullandığı vurgulandı.

BBC Türkçe’nin aktardığı habere gore, basın açıklamasında konuşan Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Libya’da da çocuk askerlerin kullanıldığını, Washington’ın bu sorunla alakalı olarak Ankara ile emek harcama yürütmeyi umut ettiğini belirtti.

Yetkili, “Bilhassa Türkiye ile alakalı olarak… ilk defa bir NATO üyesi, çocuk askerlerin önlenmesi yasası kapsamındaki listeye alındı. Elit bir yöresel önder ve NATO üyesi olarak Türkiye, bu problemi, Suriye ve Libya’da çocuk askerlerin kullanılması sorununu ele alma fırsatına haiz” ifadesini kullandı.

Amerika’nin her sene yenilediği listede, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Myanmar, Somali, Sudan, Suriye, Yemen, Kamerun, Libya, Nijerya, Afganistan benzer biçimde ülkeler yer ediniyor.