Amerika ile İngiltere müdafaa bakanları görüştü: ‘Hususi ilişki kurma çabaları’ ele alındı

0
16
ABD İngiltere

Müzakere daha sonra Pentagon’dan meydana getirilen açıklamada, iki bakanın dünya genelinde oldukça muhtelif emniyet problemlerine çözüm bulmak için transatlantik iş birliğinin ve karşılıklı zorunluluk paylaşımının önemine dikkat çekmiş olduğu bildirildi.

Pentagon açıklamasında, “Toplantıda ek olarak Avrupa ve Hint-Pasifik bölgesi odaklı stratejik rekabet, Orta Şark’da idame eden operasyonlar ve Afganistan’dan istifa mevzuları ele alındı. Bakan Austin, Milli Müdafaa Stratejisi de dahil olmak suretiyle Amerika’nin stratejik qüç incelemelerine ilişik istişarelerde bulunmayı taahhüt etti” denildi.

Bakan Wallace’ın ülkesinin müdafaa modernizasyonuna yönelik yatırımlarının altını çizdiği vurgulanan açıklamada, Wallace’ın İngiltere’nin Hint-Pasifik bölgesine daha çok odaklandığını kaydettiği açıklandı.

İki bakanın Amerika-İngiltere müdafaa iş birliğini derinleştirme hikayesinde mutabık kalmış olduğu belirtilen açıklamada, bakanların Amerika-İngiltere Tayyare Gemisi Operasyonları ve Deniz Enerjisi Projeksiyonu Hikayesinde Geliştirilmiş İş Donanmasına İlişkin Mutabakatı bir yıllığına uzatarak imzaladıkları kaydedildi.