Amerika: Bir kurul, Kabil havalimanı görüşmeleri için Türkiye’ye gidecek

0
25
ABD Türkiye

Amerika Müdafaa Bakanlığı Sözcüsü Lodewick, bir heyetin Afganistan’ın başkenti Kabil’deki Hamid Karzai Havalimanı’nın güvenliği hikayesinde görüşmeler yapmak için Türkiye’yi ziyaret edeceğini ifade etti.

Amerika Müdafaa Bakanlığı Sözcüsü Binbaşı Rob Lodewick, “Bu hafta, Amerika Müdafaa Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı yetkililerinden oluşan bir kurul, Afganistan’da Kabil havaalanının güvenliği konusunu görüşmek suretiyle Türkiye’ye gidecek” dedi.

Lodewick görüşmenin detaylarına ait data vermezken, Amerika Temsilciler Meclisi Silahlı Kuvvetler Komitesinde 2022 müdafaa bütçesine ait bir oturumda açıklamalarda bulunan Amerika Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, herhangi bir yazılı anlaşmanın hemen hemen olmadığını sadece görüşmeleri ilerlettiklerini söylemiş oldu.

Milley, “Bu hafta (Türkiye ile) bir toplantımız var. Sanırım anlaşmanın hemen hemen son parçası kaldı. Türkiye adına konuşmak istemiyorum ve nihai bir anlaşmanın sonucunu evvelde vermek istemiyorum fakat Kabil havalimanının güvenliğinin sağlanacağı hikayesinde inanırım” diye konuştu.

TÜRKİYE, KABİL HAMİD KARZAİ HAVALİMANI’NIN İŞLETİLMESİ GÖREVİNİ 6 SENEDİR SÜRDÜRÜYOR

Türkiye, NATO Kesin Yardımcı Misyonu kapsamında Afganistan’daki Kabil Hamid Karzai Havalimanı’nın işletilmesi görevini 6 yıldır sürdürüyor.

Amerika Afganistan’dan çekilirken, Amerika Başkanı Joe Biden ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın NATO Zirvesi esnasında icra ettikleri toplantıda Kabil havaalanının güvenliği mevzusu da gündeme gelmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Afganistan’da kalabileceğine dair niyetini NATO zirvesine katılan mevkidaşlarına aktardığını anlatım etmişti.

Taliban ise NATO güçlerinin Afganistan’dan çekilmesinin peşinden Türkiye’nin havalimanını koruması ve işletmesi teklifini reddetmişti. Teklifin anlaşmaya aykırı bulunduğunu söyleyen Taliban sözcüsü Süheyl Şahin, “Türkiye son 20 senedir NATO güçlerinin bir parçasıydı, bu yüzden 29 Şubat 2020’de Amerika ile imzaladığımız antak kalma kapsamında Afganistan’dan çekilmeliler” demişti.