Amerika, AB, İngiltere ve Kanada’dan Belarus’a yaptırım

0
39
Belarus

Washington, Brüksel, Londra ve Ottawa, Ryanair uçağı vakası sebebiyle Minsk’e yaptırım uygulanması hikayesinde ortak izahat yapmış oldu.

Amerika Gömü Bakanlığı’ndan meydana getirilen açıklamada Ryanair uçağının zorla indirilmesi, ‘gazeteci’ Roman Protaseviç ile arkadaşı Sofya Sapega’nın gözaltına katılması da dahil Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko’nun ‘sertliği ve baskıyı artırmasına’ cevap olarak 16 hususi birey ile 5 hükmi şahıs yaptırım listesine dahil edildi.

Yaptırım uygulananlar içinde Belarus Devlet Emniyet Komitesi (KGB) başkanı, Belarus başsavcısı ile parlamentonun üst kanadının başkanı da yer ediniyor.

AB Konseyi’nden meydana getirilen açıklamaya bakılırsa, Belarus’ta ‘artan insan hakları ihlalleri ve sivil topluma, demokratik muhalefete, gazetecilere sertlik yöntemiyle baskı kurulduğu’ nedeni öne sürülerek 78 birey ile 8 kuruluşa yaptırım uygulanacak.

Buna ayrıca, 23 Mayıs’ta Atina-Vilnius seferini meydana getiren Ryanair yolcu uçağının bomba suç duyurusu sebep gösterilerek Minsk’e indirilmesi ve Protaseviç’in gözaltına katılması vakası sebebiyle 7 birey ve 1 kurum da yaptırım listesine eklenecek. Yaptırım sıralamasında Lukaşenko’nun ufak oğlu Dimitriy, büyük oğlu Viktor’un eşi Liliya ile oldukca sayıda hakim, savcı, siyasetçi, üst seviye emniyet görevlisi ve mebus de yer ediniyor.

Listeye alınan kuruluşlar içinde ise dünyanın en büyük kamyon üreticilerinden devlete ilişkin OJSC Belaz, araba üreticisi OJSC Minsk ile Belarus’tan petrol ürünleri ihraç yetkisine haiz tek hususi firma olan NNK bulunuyor. Yeni yaptırımlarla AB’nin Belarus’ta kısıtlayıcı önlem uyguladığı birey sayısı 166’ya, kurum sayısı da 15’e çıktı.

İngiltere’den meydana getirilen açıklamada 7 üst seviye idare edici ile devlet petrol ürünleri ihracat firması BNK’nın yaptırım listesine eklendiği anlatım edildi.

Kanada’nın sıralamasında ise 17 Belaruslu yetkili ile 5 firma yer aldı.

Ne olmuştu?

Yunanistan’dan Litvanya’ya giden Ryanair’e ilişkin 123 yolcu taşıyan tayyare, bomba suç duyurusu yapıldığı iddiasıyla Belarus hava sahasındayken acele iniş yapmıştı. Belarus’un başkenti Minsk’e indirilen uçaktaki yolcular içinde bulunan ve terör vakalarına karıştığı nedeni öne sürülerek aranan Nexta ve Belarus Golovnogo Mozga Telegram kanallarının kurucusu Protaseviç gözaltına alınmıştı.

Ayrıca Minsk’teki tayyare hadisesi, bir uçağın üçüncü ülkede zorla indirilmesiyle sonuçlanan ilk vaka değil. 3 Temmuz 2013’te Moskova’da katılmış olduğu bir konferanstan dönen Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales’in uçağı Fransa ve Portekiz’in hava sahalarında uçuş izni çıkmaması üstüne Viyana’daki Schwechat Havaalanı’na mecburi iniş yapmıştı.

Amerika’nin casuslukla suçlamış olduğu Edward Snowden’ın içerisinde olduğu iddiasıyla aranan bir uçağın Amerika’li eski istihbaratçının bulunmaması üstüne Avusturya’dan havalanmasına izin verilmişti. Avrupa ülkelerinin bu sonucu, Cenup ABD’da büyük tepkiyle karşılanmıştı.