Almanya, Türkiye’yle yeni bir sığınmacı anlaşması istek etti

0
52
Almanya, Türkiye

Almanya Dışişleri Bakanı Maas, Türkiye’nin AB için mühim bir muhacir yükünü üstlendiğini belirterek, Ankara ile yeni bir sığınmacı mutabakatı icap ettiğini altını çizdi.

DW Türkçe’nin aktardığına gore, Welt gazetesine mevzuyla alakalı açıklamalarda bulunan Maas, “Türkiye ile göç mevzusundaki iş birliğini güncellememiz gerekiyor” ifadesini kullandı. Türkiye ile Avrupa Donanması (AB) içinde 2016 senesinde varılan sığınmacı mutabakatının geliştirilmesinin AB’nin çıkarına olacağını dile getiren Dışişleri Bakanı, “Türk hükümeti ile yaşadığımız bütün sorunlara karşın, bu ülkenin bizim için, önemsiz görülemeyecek bir muhacir yükünü üstlendiğini takdir etmeliyiz” dedi.

Maas ek olarak, bu bağlamda Türkiye tarafınca “bakılan” mülteci sayısının ortalama dört milyon bulunduğunu altını çizdi.

Ankara ile Brüksel içinde varılacak yeni bir mutabakat neticesinde Türkiye’ye AB’den yeni kaynaklar aktarılmasının da gerekeceğinin altını çizen Heiko Maas, “Herhangi bir sayı vermek istemiyorum sadece bunun ücretsiz olmayacağı oldukça aleni” ifadesinde kullanarak, Türkiye’nin büyük bir maddi sorumluluğun dibine girerek, öteki ülkelerin bundan tutum etmesini sağladığını dile getirdi.

‘AVRUPA’YA YÖNELİK GÖÇÜN TAMAMINA KUCAK AÇAMAYIZ’

Mevzubahis röportajda, son günlerde gündeme gelen, Libya açıklarında vazife meydana getirecek yeni bir denizde kurtarma misyonu ile alakalı soruya da cevap veren Dışişleri Bakanı Maas, “AB’ye üye ülkelerin tavrına baktığım süre bu biçim bir misyon için koşulların oluşmuş bulunduğunu göremiyorum” diyerek, mevzuyla alakalı negatif görüş bildirdi.

Oldukca sayıda üye ülkenin yeni bir denizde kurtarma misyonuna karşı bulunduğunu belirten Maas, “Yeni bir kurtarma misyonu hayata geçirilse bile, Avrupa’ya yönelik göçün tamamına kucak açamayız” dedi. Heiko Maas bunun yerine, bilhassa insanların yaşamış olduğu yerlerden kaçmasına yol açan sebeplerle savaşım için daha kapsamlı bir yaklaşıma gerekseme bulunduğunu savundu.