Almanya Başbakanı Merkel’den İngiltere’ye ‘veda’ ziyareti

0
31
Angela Merkel

Eylül ayında vazife süresi sona erecek olan Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere‘ye 22. ve sonuncu resmi ziyaret gerçekleştirmiş oldu.

Merkel’i İngiliz mevkidaşı Boris Johnson, Buckinghamshire’daki Chequers kır evinde ağırladı. İki önder, İngiltere ve Almanya arasındaki ilişkileri genişletmek ve Brexit sonrası ilişkileri ele almak suretiyle bir araya geldi.

Merkel ve Johnson, görüşmenin arkasından ortak basın toplantısı için kameranın karşısına geçerek ilişkilerin genişletilmesi kapsamında yeni kararlar alındığını duyurdu.

Johnson, Merkel’in İngiltere ziyareti öncesinde, “Birleşik Krallık ve Almanya’nın birçok mevzuda emin bir dostluğu ve ortak bir perspektif var. Bilim insanlarımız, aydınlarımız ve sanayicilerimiz dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için her gün beraber çalışıyorlar. Anlaşmaya varacağımız yeni ortak girişimler nesiller boyu sürecek bir miras bırakacak” ifadelerini kullandı.

Herschel Astrofizik ödülleri verilecek

İkili, astrofizik alanında üstün başarı yayınlayan İngiltere yahut Almanya’ya bağlı çalışan bayan bir bilim insanına senelik 10 bin Sterlin değerinde mükafaat verileceğini beyan etti. Ödülün ismini, alanında öncü olan Almanya doğumlu İngiliz astrofizikçi Caroline Herschel’den almış olduğu açıklandı.

İngiltere-Almanya kabineleri her sene toplanacak

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İngiltere ve Alman kabinelerinin her sene ortak toplantı düzenleyeceğini, bu toplantıların iki ülkenin hükümetleri arasındaki ortak emek vermeyi genişletmek için bir fırsat olacağını kaydetti. Almanya Başbakanı Merkel de toplantıların “İngiltere’nin AB’den ayrılmasından sonrasında ikili ilişkilere yeni bir fırsat alanı açacağını” dile getirdi.

Talebe değişiklik programları desteklenecek

Johnson ve Merkel ek olarak, iki ülke arasındaki talebe değişiklik programlarına yeni desteklerin sağlanacağını belirtti. İngiltere hükümeti toplantı öncesi yayımladığı bildiride, her iki ülkenin gençlerini bir araya getirmek ve kabiliyetli ergenler için yeni fırsatlar kurmak amacıyla her sene bir araya gelecek yeni bir İngiltere-Alman Kültür Diyaloğu’nun kurulacağını altını çizdi. Hükümet ek olarak 2019’da her iki ülkeden 4 bin 300 gencin katılmış olduğu bir programa yönelik finansmanın arttırılacağını belirtti.

Yenilenebilir enerji projesi: Neuconnect

Alınan yeni kararla İngiltere ile Almanya içinde bir enerji yolu oluşturularak yenilenebilir enerji sağlanacak. Şu anda geçindiren en büyük İngiltere-Almanya yatırım projesi olan Neuconnect için beraber çalışılacağı ve enerji şebekelerinin fazla gücü paylaşmasına izin vererek yenilenebilir enerjinin boşa gitmemesi sağlanacak.

Yolculuk kısıtlamaları gevşetilebilir

Almanya Başbakanı Merkel, İngiliz turistlere yönelik yolculuk kısıtlamaları hakkındaki “gelecekte iki doz aşı olanlar için yolculuk engellemelerinin gevşetilebileceğini” söylemiş oldu. Merkel, İngiltere’nin de Almanya’ya şu an da engelleme uyguladığını hatırlatarak, gelecekte karantinasız seyahatlerin önünün açılabileceğini açıkladı.

Merkel daha ilkin Kovid-19’un Delta mutasyonu sebebiyle İngiltere’den Avrupa’ya gelen turistlerin karantinaya katılması hikayesinde öneride bulunmuştu. İngiltere Başbakanı Johnson ise Merkel’in aksine Perşembe günü icra ettiği bir açıklamada, iki doz aşılamanın internasyonal seyahatler için “kurtarıcı” olabileceğini söylemişti. Mayıs ayından bu yana İngiltere’den Almanya’ya gelen turistlerin 14 gün karantina uygulaması gerekiyor.

Merkel ve Johnson son olarak Haziran ayında Cornwall’daki G7 zirvesinde bir araya gelmişti. Merkel’in bugün Windsor Kalesi’nde Kraliçe II. Elizabeth ile de bütünleşmesi umut ediliyor. Merkel ek olarak, Amerika Başkanı Bill Clinton’ın 1997’de İngiliz kabinesine icra ettiği konuşmadan bu yana kabine hitabı meydana getiren ilk yabancı önder olarak online bir görüşmede kabineye hitap edecek.

İngiliz-Alman iş donanması

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İngiltere ve Almanya arasındaki iş birliğinin, korona virüs salgınını yenmek ve iklim değişikliğiyle savaşım de dahil olmak suretiyle günümüzün en büyük zorluklarının üstesinden gelmeye destek bulunduğunu söylemiş oldu.

İngiltere hükümetinin yayınladığı bildiride, istila esnasında University College London’ın ciddi teneffüs rahatsızlığı olan hastalara yeni teneffüs cihazları geliştirmek ve üretmek için Mercedes-AMG ile beraber çalmış olduğu açıklandı. Bu cihazların şu anda 130’dan fazla NHS Hastanesinde kullanıldığı aktarıldı.