Alman Bild gazetesi, Erdoğan’ı manşete taşıdı: Tamamen kendini kaybediyor

0
49
Erdoğan: Biden benimle ilgili 'otokrat' tanımıyla neyi ifade etti bilemem

Alman Bild gazetesi, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın batılı büyükelçilere çıkışını manşetine taşıdı. Gazete, “Erdoğan’ın sert çıkışı esnasında TL, dolar karşısında düşüşteydi. Artık kendini kaybediyor ve bu yönetimle her şey olabilir diye kaygı içindeyiz“ yorumunu yapmış oldu.

Sözcü’nün aktardığına gore, “Erdoğan’ın büyükelçilere sert çıkışı: Siz kimsiniz?” başlığını kullanan gazete, “Otoriter davranışlarıyla öne çıkıyor. İnsan hakları hikayesinde titiz olmadığı esasen biliniyor. Muhalefete, eleştirmenlere karşı alaycı davranıyor. Bayan hakları ve hukukun üstünlüğü onun için çok da fazla mühim değil” diye yazdı.

Gazete, bu sözlerin söylendiği anda Türk Lirası’nın özgür düşüşte bulunduğunu altını çizdi. Türk Borsası’nın batı ile yeni bir gerilimden yana büyük vehamet içerisinde olduğu da haberde açıklandı.

‘ENDİŞELİYİZ’

Erdoğan’ın, elçiler için “Sizleri devletimizde ağırlama lüksümüz yok“ söylediğini belirten gazetenin Gösterim Yönetmeni Yardımcısı Paul Ronzheimer, kısa bir video yorum yayınladı. Ronzheimer, gelişimleri büyük bir kaygı ile izlediklerini belirterek, “Erdoğan tamamen kendini kaybediyor. Ümit ederim bizi endişelendirecek gelişmeler olmaz. bizim ülkemizde bu yönetimle artık her şey olası görünüyor” dedi.

Gazetede, “Erdoğan yönetiminde Türk Lirası’nın düşüşü” başlığı ile bir grafik gösterildi. Grafikte, Türkiye’deki birtakım mühim vakalara işaret edildi. 10 Ağustos 2014’te Erdoğan’ın başkan seçildiği belirtilirken, TL’deki ilk derin düşüşün 10 Ekim 2015 tarihindeki Ankara’daki bombalı hücum olduğu açıklandı. 15 Temmuz darbe girişimi, Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın Maliye Bakanı olduğu devre ve sonrası grafikte yayınlandı.

Bild hemen sonra Osman Kavala’nın tutuklanma ve yargılanma periyodu ile alakalı informasyon verdi.