Akşener’den iktidara sert kritik: Salakça bir siyaset izleniyor

0
24
Meral Akşener

Göçmenler üstünden yanlış siyaset izlendiğini söyleyen İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Dış politikada şayet burayı bir artı kıymet olarak kullanmak amaçlıysa bu kapıların açılması bundan daha ahmakça daha salakça bir fiil olması imkansız. Türkiye Cumhuriyeti’nin bugünkü iktidarının muhacir politikası diye bir politikası yok ve dünyadan haberleri yok. Yahut gariban insanoğlu üstünden salakça bir siyaset izleniyor” dedi.

Gazetecilerin sorularına cevap veren Akşener, Afganistan’daki son gelişimleri değerlendirdi.

Akşener, Taliban’ın Kabil’i ele geçirmesi sonunda Afgan göçünün Türkiye için sonuçlarının nasıl biteceği ve Türkiye’nin muhacir politikası hakkında görüşlerinin sorulması üstüne, “Türkiye Cumhuriyeti’nin bugünkü iktidarının muhacir politikası diye bir politikası yok ve dünyadan haberleri yok. Yahut gariban insanoğlu üstünden salakça bir siyaset izleniyor. Dış politikada şayet burayı bir artı kıymet olarak kullanmak amaçlıysa bu kapıların açılması bundan daha ahmakça daha salakça bir fiil olması imkansız” dedi.

Türkiye’de 4-5 milyon Suriyelinin yaşadığını hatırlatan Akşener, “Bizler o gelen insanlara düşmanlık edemeyiz” vurgusu yapmış oldu.

İYİ Parti lideri laflarını şöyleki sürdürdü:

ERDOĞAN’A TALİBAN ELEŞTİRİSİ

“Başka bir şeyi söyleyeyim 65 milyar dolar para harcandı deniliyor sayın Cumhurbaşkanının ağzında. Bir arkadaşıma hesaplattım bu 65 milyar dolar iyi mi yansıdı size. Erkek başı her aileye bu pandemide 800 dolar verilebilirdi. Şimdi geldik Afgan meselesine… Ben sayın Erdoğan’ın bu mevzuda kafasının dehşet derecede komplike bulunduğunu düşünüyorum. “Taliban ile aramızda fikir farkı yok” diyor, öteki yandan duvar öreceğiz diyor.”

“NİYE BIDEN ALMIYOR?”

“Şimdi anlaşılıyor ki Biden ile o hususi toplantıda, dışişleri mensuplarımızın bulunmadığı o hususi toplantıda birtakım şeyler konuşulmuş. Niye Biden almıyor kardeşim? Niye Biden oldukça yakınında oldukça arkadaş bir ülkede tutup onları memleketine getirmiyor, Amerika’ye getirmiyor da bizlere geliyor. Bu mevzuda hele şimdi Taliban’ın Kabil’e girdikten sonraki fasılda bu görüşmenin hakikaten bu şekilde olup olmadığını sayın Erdoğan ve Dışişleri Bakanı açıklamak zorundadır. Türkiye bir muhacir hendeği olmuştur.”

“AFGANLARIN GELİŞİNİN DURDURULMASI LAZIM”

“Bu iktidarın bilerek icra ettiği bir iştir. Göçmenlerin mevcud göçmenlerle dövüşmek yerine iktidarın bu konudaki yanlışlığı üstünde durmak gerekiyor. Afganların gelişinin İran’da durdurulması lazım. Sınırların yolgeçen hanı olmaktan çıkarılması lazım. Suriye’nin yöneticileri ile hemen anlaşıp Suriye’den Türkiye’ye gelmiş olan o insanların memleketlerine doğrusu Beşer Esat ile anlaşıp onların can güvenliğinin garantörü olarak ülkelerine memleketlerine refah içinde gönderilmesi lazım. Aksi takdirde bizim ülkemizde işsizliğin faturası bu insanlara çıkıyor.”

“BİR KISMI KÖLE GİBİ ÇALIŞTIRILIYOR”

“Bu sebeple bir kısım iş sahipleri köle benzer biçimde muhacir çalıştırıyor, sigortasız, şusuz busuz. Onun karşılığında sigortasız çalışan Türk vatandaşı işi olmayan kalıyor. Haksız rekabetten meydana gelen sorunlar var. Tüm bu problemlerin yanında bir de Türkiye’nin demografisinin değişmesine dair endişeler var, bu endişeyi taşıyanlardan bir tanesi de benim. Akılla mantıkla vicdanla bu sorunu ülkelerine göndererek deşifre etmek lazım. Afgan göçünün ne olursa olsun önüne geçilmesi lazım. Ülkeden içeri girdikten sonrasında ayrı sorun. Behemehal sınır güvenliğinin sağlanması lazım.”