Akşener’den ‘Fatih Sultan Mehmet’ benzetmesine gelen tepkilere cevap

0
15
Meral Akşener

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu Fatih Sultan Mehmet’e benzetmesi iktidarın tepkisini çekmişti. Akşener, “Kısaca ne kadar şaşırtıcı yorumlar yapılmış oldu. Ne kadar çirkin laflar söylendi. Şaşırmamak olası değil” diyerek tepkileri değerlendirdi.

Akşener, Halk TV yazarı Fikret Bila’ya verdiği söyleşide AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın tepkisini çeken “İmamoğlu – Fatih Sultan Mehmet” benzetmesine de değindi.

Bila’in yazısında alakalı bölümde şunlar kaydedildi:

“Akşener’e, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu için kullandığı, ‘Fatih de ‘ya ben İstanbul’u alırım ya İstanbul beni alır’ demişti’ lafıyla jest yapmasının arkasından süregelen, ‘Akşener’in talibi İmamoğlu’ tartışmasını da sormuş oldum.

Yanıtı şu oldu:

‘Kısaca ne kadar şaşırtıcı yorumlar yapılmış oldu. Ne kadar çirkin laflar söylendi. Şaşırmamak olası değil. Normal olarak Fatih Sultan Mehmet, Alparslan, Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk bağımsızlık ve istikbal için feyz almamız ihtiyaç duyulan büyüklerimizdir. Bunu anımsatmak, bu büyük insanlara atıfta bulunmak, onlardan dersler çıkarmak hepimizin görevidir. Benim yaptığım buydu, mevzuyu nerelere çektiler.'”

Fikret Bila’nın yazısında Akşener’in ittifak ile alakalı yorumları da şöyleki aktarıldı:

“İYİ Parti Lideri Meral Akşener, Ulus İttifakı adayının önümüzdeki cumhurbaşkanlığı seçimini kazanacağından güvenli konuşuyor.

Akşener, dün meydana gelen söyleşimizde, Ulus İttifakı’nda bilhassa adaylık hikayesinde anlaşmazlıklar olduğuna ait, iktidarı destekleyen medyada gündemde tutulan iddialara şu yanıtı verdi:

‘Ulus İttifakı’nda en ufak bir mesele yok. Ahenkli bir şekilde çalışıyoruz. Sayın Kılıçdaroğlu ile benim aramda da herhangi bir mesele yok. Ulus İttifakı olarak mahalli seçimlerde İstanbul’u, Ankara’yı iyi mi kazandıysak, aynı modelle cumhurbaşkanlığı seçimini de kazanacağız. Sık sık söylüyorum Ulus İttifakı’nın talibi Türkiye’nin 13. cumhurbaşkanı olacak.’

Akşener, ‘adayın belirlenmesi aşamasında bir mesele yaşanabilir mi’ şeklindeki soruma da şu karşılığı verdi:

‘Hayır. Bir mesele yaşanmaz. Ulus İttifakı kimi aday gösterirse hep beraber çalışırız ve tarzı alırız.'”