Akşener’den Erdoğan’a Kanal İstanbul cevabı: Şimdiden para biriktirsen iyi edersin

0
65
Meral Akşener

Partisinin öbek toplantısında konuşan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Elmalı davasıyla alakalı hüküm sistemine eleştirilerde bulunarak, “Bu ülkede tek bir kişinin adalete inancı kalmamıştır” dedi. Akşener, Kanal İstanbul hikayesinde ise “Sayın Erdoğan, Kanal İstanbul’a karşı durduğumuz için ‘Boş konuşuyorlar, tahkim kanalıyla o parayı söke söke alırlar’ dedi” ifadelerini kullandı. İYİ Parti lideri, paranın Erdoğan’dan ‘söke söke’ alınacağını kaydederek, “Şimdiden para biriktirsen iyi edersin” yorumunda bulunmuş oldu. Akşener, internasyonal hukuktaki ‘tiksindirici borç’ teriminin vurguladı.

Konuşmasına evlatların istismara maruz bırakıldığı Elmalı vakasıyla süregelen Akşener, hakkaniyet sistemine eleştirilerde bulunmuş oldu.

Sanıkların tutuksuz yargılandığını hatırlatan Akşener, şu ifadeleri kullandı:

“Tutuklu yargılamayı olağanlaştıranlar mevzu 2 ufak çocuğumuza yapılanlar olunca tutuksuz yargılamayı tercih etmişler. Bu kararda hisse sahibi olan herkesi Tanrı’a havale ediyorum. Faillerin aramızda geziyor olması kabul edilemez. Çocuklarımız çizerek anlatmışlar anlaması ihtiyaç duyulan vicdansızlar anlayamamış. Buradan başta Hakkaniyet Bakanı olmak suretiyle iktidarı uyarıyorum milletin hakkaniyet duygusu ve vicdanıyla sakın oynamayın.”

Akşener, “Bu ülkede tek bir kişinin adalete inancı kalmamıştır” dedi.

Bir gecede İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasına da değinen Akşener, “Sayın Erdoğan bir gece aniden aklına esip İstanbul Sözleşmesi’nden çıkmak isteyince hukuk periyodu başlattık. Sayın Erdoğan bu gittiğin yol yol değil. Sırf senin gönlün olacak diye Türk devletine zarar vermeye hakkın yok. Bayanların mücadelesi benim mücadelemdir. Bu mücadeleden hiç vazgeçmeyeceğiz. Sonuna kadar ‘İstanbul Sözleşmesi yaşatır’ demeye devam edeceğiz. Nihayetinde bu çirkin zihniyet değil, bizler hanımefendiler kazanacağız” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

“ÖĞRENCİLERİMİZİ CEZALANDIRMAYI TERCİH ETTİNİZ”

İYİ Parti lideri, hafta sonu meydana gelen üniversite sınavıyla alakalı olarak ise şunları söylemiş oldu:

“Öğrencilerimizi adeta cezalandırmayı tercih ettiniz. Yazıklar olsun. Eğitimzede gençlerimizi yürekten kutlamak isterim. İktidarın onlara reva görmüş olduğu zorluklara karşın ellerinden geleni yaptılar.”

KANAL İSTANBUL KONUSU: ERDOĞAN MEĞER TAHKİMİN AVUKATIYMIŞ

Akşener, Kanal İstanbul hikayesinde, muhalefetin “Bizler gelirsek şirketlere ödeme yapmayacağız” tavrına Erdoğan’ın verdiği cevapla alakalı de açıklamalar yapmış oldu:

“Sayın Erdoğan, Kanal İstanbul’a karşı durduğumuz için ‘Boş konuşuyorlar, tahkim kanalıyla o parayı söke söke alırlar’ dedi. Bunu söyleyen bu ülkenin Cumhurbaşkanı. Meğersem tahkimin avukatıymış. ‘Sizden’ söylediği kim? milletin ta kendisi.”

Akşener, birinin parayı ‘söke söke’ alacaksa, bu paranın Erdoğan’dan alınacağını dile getirdi ve AKP’li Cumhurbaşkanı’na seslenerek, “Şimdiden para biriktirsen iyi edersin” dedi.

Kanal hikayesinde firmalara seslenen Erdoğan, “Paranızı onun kişisel hırsına veriyorsunuz, gerisini de bir zahmet ondan alacaksınız” ifadesini kullandı.

Akşener, şöyleki konuştu:

“EKVADOR VE HAİTİ’DE ÖRNEKLERİ VAR”

“Internasyonal hukukta ‘tiksindirici borç’ diye bir kavram var. Bu kavram dış borç alan ve milleti için harcamak yerine kendi için kullanana liderler için kullanılır. Danışmanlar ne meydana getirecek acaba? Bir borcun tiksindirici borç olarak kabul edilmesi için 3 koşul var. 1, borcu veren bireyin bilgilendirilmesi. 2, borcun halkın rızası dahilinde alınmamış olması. 3, borcun halkın menfaati için kullanılmaması.

Kanal İstanbul projesine dahil olmak isteyenleri bir defa daha uyarıyorum. Bu tiksindirici borcu milletimizden değil, Recep Tayyip Erdoğan’dan alacaksınız. Bizlerden kapik işlemez. Geçmişte Ekvador ve Haiti’de yaşanmış olan benzer süreçlerin iyi mi sonuçlandığını incelemenizde yarar var.

Onların tek derdi koltuklarını korumak ve 5’li çetenin kasasını doldurmak. Nitekim milletimiz ağır ekonomik krizle savaşım ederken maalesef sayın Erdoğan ve arkadaşları bambaşka hesapların arkasında.”

ERDOĞAN’A SERT SÖZLER: SÖMÜRGE VALİSİ

“Adeta bir sömürge valisi edasıyla abuk sabuk konuşarak sana tüm makamları veren bu aziz millete apaçık ihanet ediyorsun. Senin görevin milletin olanı söke söke alacakların yanında saf tutmak değil, bu milletin hakkını hukukunu söke söke almaktır. Aklını başına devşir, kendine gel.”

‘ARTAGAN PROJESİ’Nİ AÇIKLADI

Meral Akşener, öbek toplantısında partisinin ‘Artagan Projesi’ni de beyan etti ve şunları dile getirdi:

“İYİ Parti iktidarında işlerin iyi mi hızla düzeleceğinin formüllerinden birini anlatacağım. Bizler Türkiye’ye refah getirmeye yemin ettik. İşte bugün o yeminlerimizden birini yerine getiriyoruz. Bugün yolsuzluğu iyi mi bitireceğimizi açıklıyoruz. Bugün siyasal tarihimizde Türkiye adına büyük kaynak yaratacak Artagan’ı açıklıyoruz.

Türkiye’nin muazzam bir potansiyeli var. Aslolan sorunumuz köprü yapmayı vizyon zanneden bu beceriksiz iktidardır. Aslolan sorunumuz hızla gelişen dünyaya ayak uyduramayan orta derece siyasettir. Artagan, nihai çözümü ortaya koyuyor. Artagan ile başka bir Türkiye olası.

84 milyonun refahından görevli olan devletimiz AK Parti iktidarının beceriksiz ellerinde inovasyon ve teknoloji alanındaki değişimlere ayak uyduramıyor. Bundan dolayı de her sene trilyonlarca liralık para yitirilmesine uğruyoruz. Bunun nihayetinde ise ekonomik değerlerimizi koruyamıyor ve kayıplar yaşıyoruz.”

300 MİLYARIN ÜZERİNDE BİR KAYNAK ÜRETECEK”

“Artagan, devletimizin bütçesine 300 milyar liranın üstünde bir kaynak üretecek. Artagan, bir mucize reçete değil. Bu zenginliği açığa çıkarmak için mucizeye gereksinim yok. Artagan, kıymeti 2 milyon lirayı aşan bir problemi çözüyor.

OECD’nin verilerine gore Türkiye kayıt dışı cenneti demek. Kayıt dışılık yüksek olduğundan vatanımızda gelir vergileri, sigorta primleri yüksek. 83 milyondan 21 milyonu sigortalı. Bizimle aynı nüfusa haiz Almanya’da bu sayı 45 milyon birey. bizim ülkemizde tüm yük kayıtlı çalışanın üstünde.

AK Parti iktidarı delikleri kapatmak yerine yurt dışından kovayla su taşıyarak havuzu dolu tutmaya çalışıyor.

İnsan eliyle intizam sağlamamın olası olmadığı bir çağa adım atıyoruz. Bugün dijital bankacılık toplumumuzun yüzde 50’si tarafınca kullanılıyor.

Sistem o denli bozuk ki herkesi kayıt dışına itiyor. Mali sistemimiz o denli verimsiz ki hepimiz batan bir gemideki filikaya erişme içgüdüsüyle kendisini kurtarmaya çalışıyor.”

“O SANDIK GELECEK”

Bir defa daha erken seçim mesajı veren Akşener, ‘iktidarın suyunun ısındığını’ vurgulayarak, “Bunu artık kendileri de kabul ediyor. O sandık elbette gelecek” dedi.