Akşener: HDP ile herhangi bir irtibatımız yok

0
22
Meral Akşener

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, bir takım ziyaret için geldiği Malatya’da merkez Battalgazi ilçesi Ulusal Hakimiyet Caddesi’nde esnaf ziyareti gerçekleştirmiş oldu.

Ziyaret esnasında gazetecilere açıklamalarda bulunan Akşener, esnafın zamlardan yakınma ettiğini belirterek, hem doğalgaza bununla beraber elektriğe zam yapıldığını, bilhassa bayanların dertlerinin bulunduğunu sadece problemlerini yüksek sesle dile getiremediğini savundu.

Akşener, bir gazetecinin Kanal İstanbul‘un inşasıyla alakalı sorusuna şu yanıtı verdi:

  • “Kanal İstanbul ile alakalı olarak baştan beri tutumumuz oldu. Bizler, milliyetçi, demokrat ve kalkınmacı bir partiyiz. Dolayısıyla yatırım yapılmasına, mega projeye, dış dünyadan gelecek yatırımcıya itirazımız yok. Ama yatırımlarla alakalı doğru olup olmadığını ilişik şu sual sorulur çoğu zaman. Birincisi istihdam yaratıyor mu? İnşaat yapıldığı dönemde geçici istihdam yaratıyor, kalıcı istihdam yaratmıyor. Üretim yapılacak bir sistem mi? Hayır. Peki vatandaşın refahına katkıda bulunacak mı? Hayır. Tüm ekonomistlerin buna verdiği yanıt ‘hayır.’ Dolayısıyla oraya 20 milyar dolar, 50 milyar dolar benzer biçimde söylenen sayıları parayı kim kazanıyor diye bakmış olduğunuzda, orada müteahhitler ve yer kapatmış insanoğlu kazanıyor. O parayla istihdam yaratacak fabrikalar, üretim merkezleri, teknoloji merkezleri, girişimcilik alanlarına verilecek bağışlama desteği ile pek oldukca şey yapılabilir. Sonuçta hepimizin sırtından çıkacak. Çevreyi, doğayı tabiatı asla söylemiyorum. Oraya harcanacak paranın oldukca daha bereketli, istihdama ve üretime yönelik başka bir projeye çevrilmesinde yarar var.
  • Bizler 15 Mayıs’ta kurultay yapıyorduk. Kurultay nedeniyle benim dediğim, ‘Ben başbakan olacağım’ hikayesi var. Hani ben MHP’nin başına adaydım ya ondan ötürü söylenen… 15 Temmuz’un olabileceğinden koskoca Cumhurbaşkanının haberi yok, benim iyi mi haberim olsun? Birincisi bu. Benim sülalemde bırak FETÖ’cülüğü, ehli tarik yok. Bak yine söylüyorum tarikatçı demiyorum, dikkatini çekerim, ehli tarik yok. İkincisi Sayın Erdoğan, benim FETÖ’cülüğün kenarından bu şekilde minnoş bir geçişim olsa gereğini yapardı. Kardeşim siz koskoca Cumhurbaşkanı’nın 15 Temmuz’dan sonrasında ’15 Temmuz’un başbakanı olacağını’ iddia eden bir hatun kişiyi ortada bırakacağını mı zannediyorsunuz?”

Akşener, HDP ile yakınlaşmalarının sorulması üstüne de “Bizim HDP ile herhangi bir irtibatımız yok. Söylerken telef oldum fakat her neyse onu geçtik, şimdi bir şey söyleyeyim, Sayın Cumhurbaşkanı ve artı AK Parti yine çözüm sürecine giderse ne yapacaksın?” cevabını verdi.