Akşener: Erdoğan gitmeden, Türkiye zenginleşemez

0
45
Meral Akşener

Partisinin öbek toplantısında konuşan İYİ Parti lideri Meral Akşener, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye ekonomisinin yapısal problemi haline geldiğini söylemiş oldu. Akşener, “Erdoğan gitmeden, Türkiye zenginleşemez. İktidar değişmeden, Türkiye düze çıkamaz” dedi.

Akşener, Avrupa ülkelerinin aşıyı ücretli olarak vatandaşlarına yaptığını öne devam eden AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gerçek dışı dediğini belirterek, “Erdoğan’ın aşıdan ücret aldığını dediği İngiltere, iş yerlerine 15 bin pound, şu demek oluyor ki 180 bin lira yardımda bulunmuş oldu” dedi.

Akşener laflarını şöyleki sürdürdü:

“Erdoğan Batılı ülkelerde koronavirüs aşıları paralı yapılıyor dedi. Avrupa’dan kahkaha sesleri terfi etti. Hepimiz duyduk kendisi adına utandık. Sayın Erdoğan utanmadı. Dünyanın tüm ülkeleri aşıyı parasız yapıyor. Gelişmiş ülkeler gençlerine aşı yaptırdıkları için armağan veriyor.

Sayın Erdoğan sanki asla gerçek dışı söylememiş şeklinde ikimiz de öteki ülkeler şeklinde aşıyı parasız yapıyoruz dedi. Aşıyı paralı satan sensin. Bununla birlikte bunu çaktırmadan yapıyorsun. Ilkin elektriğe sonrasında naturel gaza zam yaptın.

Pandemi döneminde senden başka elektrik ve naturel gaza senden başka zam icra eden başka önder var mı?

Esnafına üreticisine yardımcı vermeyi geçtim onların elektriğine de yüzde 20 zam yapılmış oldu.

Elektriğe yalnız 1 kuruş zam yapıldığında vatandaşımızın cebinden 2,3 milyar lira çıkıyor. Pandemi süresince vatandaşına 10 milyar liralık yardımcı veren AK Parti, tek kalemde ortalama bunun 3 katını geri alıyor demek.”

“SARAY’A HER GÜN 8.6 MİLYON LİRA…”

“Biri gelip partili cumhurbaşkanı nelerdir diye sorsa ‘Zamdır, zulümdür, milletini yoksulluğa mahkum etmektir’ demek derim” ifadelerini kullanan Akşener, Saray’ın tutum yapmadığını belirtti. Akşener şöyleki konuştu:

“Tutum Saray’ın yanından bile geçmiyor. Milletimiz porsiyonlarını küçültmek zorunda. Bu dost yeni sarayında sefa sürebilir, her gün 8.6 milyon lira saraya para harcayabilir. Bu şekilde vicdansızlık, umursamazlık olabilir mi? Ayıptır günahtır…”

İYİ Parti lideri Akşener, iktidara yönelik eleştirilerine şöyleki devam etti:

“VATANDAŞ KENDİNE ÜVEY EVLAT DİYOR”

“İktidar bizlere ısrarla her şeyin ne kadar mükemmel bulunduğunu anlatadursun, Kocaeli’nde kahvehane sahibi bir vatandaşımız, ‘60 yaşındayım. Oyumu inandım Tayyip Erdoğan’a verdim. Aç-kapa aç-kapa yaptılar şimdi 200 bin lira borcum var. Gelsin sayın Erdoğan bu borcu ödesin de göreyim’ diyor. Dul ve yetim maaşı alan bir bayan bağıra bağıra sayın Erdoğan’a seslendi. A Haber de oradaydı. Diyor ki, ‘Bin lira emekli maaşı alıyorum. Iyi mi geçineyim? Evime et girmiyor et. Ben cumhurbaşkanının üvey çocuğu değilim. Kuş şeklinde maaşlarımıza zam istiyoruz’ diyor.

İlginç olan yaşlı bir hanımefendinin hepimiz Sayın Erdoğan’ın üvey çocuğu değiliz demesi. Yurttaş Sayın Erdoğan’ın babamız olduğuna inandırmasını kabul etmiş. Aile içerisinde haksızlık yaptığını söylüyor.”

“SANDIK GELİNCE O DUVARIN ALTINDA KALACAKSIN”

“Ya işini meydana getirecek ya sandık erişince yıkılan o duvarın dibine kalacaksın.

Lebaleb kongrelerinde viyadük açılışlarında pandemi teğet geçmiş olabilir. Müteahhitlerin için her şey yolunda olabilir. Milletimiz hazırlanamadı. Süreç 1 Temmuz’da başladı. Hepinizi yakarım diyorsun. Bu ulus seni sandıkta öyleki bir yakar ki şaşırırsın. Tütün üreticisini hapse değil tarlalara gönderelim.

Sokağa çıkma yasakları, engellemeler varken memlekette hepimiz canının derdine düştü. Üreticimiz bu müddette hazırlıklarını yapamadı. Şimdi utanmadan çıkmış, “Süreç 1 Temmuz’da başladı hepinizi yakarım” diyorsun. Bu şekilde vefasızlık, devlet insanlığı olmaz. Bu ulus seni sandıkta öyleki bir yakacak ki şaşırıp kalacaksın. Tütün üreticisini hapse değil tarlalara gönderelim.

AK Parti iktidarı milletimizin hazinesini boşalttığı yetmemiş şeklinde bir taraftan da milletin olan ne var ise satmanın arkasında. MKE’nin arkasından sırada TEİAŞ var. Milletin olan bu firma 2020 senesinde 14. 9 milyar lira ciro yapmış olup 2.5 milyon liraya yakın da kar etti. Buna karşın özelleştirilmesi için düğmeye basıldı. Her seferinde, “Ben ekonomistim” diyen sayın Erdoğan açık ki piyasa yapılarının anlatıldığı derslerde uyumayı tercih etmiş.”

“İKTİDAR GİTMEDEN, TÜRKİYE DÜZE ÇIKAMAZ”

“Sayın Erdoğan seni yeniden uyarıyorum. Elektrik üretimi stratejik bir öneme haizdir. TEİAŞ kar amacı gütmemesi ihtiyaç duyulan bir kurumdur. Bu sektörün kontrolü kamuda eğer olmazsa ekonomik istiklal tehlikeye girer. Hani yerli ve ulusal, kalım meselesi diyorsunuz ya işte zurnanın zart söylediği yer burası.

Erdoğan, Türkiye ekonomisinin yapısal bir problemi haline gelmiştir. Erdoğan gitmeden, Türkiye zenginleşemez. İktidar değişmeden, Türkiye düze çıkamaz.”

“TÜRKİYE, İNTERNET HIZINDA ALMANYA’NIN 2007’SİNİ YAKALADI”

“Türkiye internete erişim hikayesinde Almanya’nın 2007’tepsi yeni ele geçirmiş durumda. Dünya değişiyor. 50 yaş üstündekiler dikkatiniz dağıldı değil mi? Dünyada yeni kavramlar ortaya çıkmış durumda. Yeni medyadan, yeni eğlence platformlarından, e-spor’dan bahsediyoruz. Kısıtlı erişim imkanlarıyla yeni trendleri yakalayamıyoruz.

Meydana getirilen araştırmalar gösteriyor ki web hızıyla ekonomik gelişme içinde muazzam ilişki var. Dolayısıyla kafayı betona takmış bu iktidar geciktikçe Türkiye kaybetmeye devam ediyor.”

“GELİŞEN TEKNOLOJİ YENİ DEĞER SETLERİYLE GELİYOR”

“Dünya değişiyor. Gelişen teknoloji bununla beraber yeni kıymet setleriyle geliyor. Ergenler web üstünden yeni bir dünya kuruyor. Dijital göçebelikten, yeni medyadan, e-spordan bahsediyoruz. Bu düşük hızla küresel trendleri yakalayabilir miyiz, yakalayamayız. Uzaktan mensupları ülkemize çekmemiz olası mü? E-spor 7-8 yıldır hayatımızda olan bir kavram. E-spor dünya genelinde 500 milyon seyirciye ulaşan bir spor organizasyonu. 100 milyar dolarlık bilgisayarlık oyun pazarından alacağınız oranı da belirliyor.”

“ERDOĞAN’IN HAMASETTEN BAŞKA VERECEK BİR ŞEYİ KALMADI”

“İktidarlar boş sözle, hamasetle değil, icraatla büyür. Hamaseti icraatın önüne koyan siyasal partiler, sandıkta kaybetmeye mahkumdur. İcraat yapamayan Sayın Erdoğan’ın ve Ak Parti iktidarının, Türkiye’ye hamasetten başka verecek bir şeyi kalmadı. Onlar, saraylarında sefa sürüp, Türkiye’ye her gün, yeni bir masal anlatırken, milletimiz, yaşam şartları altında ezilmeye devam ediyor.”