AKP’nin 2053 vizyonu: Kar mikropları öldürüyormuş

0
42
AKP 7’nci Olağan Kongresi

Partisinin 7’nci Olağan Kongresi’nde konuşan Erdoğan’ın ‘2023 vizyonu’ da fiyasko çıktı. Erdoğan lebaleb kalabalıkların yer aldığı kongre için “Kar yağışının mikropları yok ettiği buluşma” dedi. Esnaf aylarca kepenk açamazken pandemi kurallarının hiçe sayıldığı kongreye her kesimden büyük tepki yağdı. SOL Parti, “Tüm ölümlerin tek sorumlusu sizsiniz” açıklaması yaptı.

İl kongrelerinde olduğu gibi yine hınca hınç doldurulan salonda pandemi kuralları hiçe sayıldı. Türkiye’nin dört bir yanından getirilen otobüslerle yüzlerce partili başkent Ankara’ya taşındı. Erdoğan’ın salona girişi adeta bir mitinge dönüştü. Katılımcılar sosyal mesafe kuralına uymadı, bazı katılımcıların ise maske bile takmadığı görüldü.

HALKIN CEBİNDEN TEST

Salondaki 1500 delegenin testinin AKP Genel Merkezi’nde kamu görevlisi sağlıkçılar tarafından yapıldığı bilgisinin kendilerine ulaştığını açıklayan CHP Milletvekili Murat Emir, “Vatandaş test için 250 TL öderken, AKP delegelerinin test masrafı da devletin cebinden çıktı” dedi. Günlük koronavirüs vakası korkutucu boyutta artarken kongreden gelen görüntüler aylarca kepenk açamayan esnaftan salgınının başından bu yana iş yapamayan müzisyenlere dek yurttaşların tepkisini çekti.

SİZ SORUMLUSUNUZ

Kongrede ortaya çıkan görüntüye SOL Parti’den de tepki geldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya, “AKP kongrelerinde virüs bulaşmıyor mu?” diye soran SOL Parti, “Kapalı salonda ve kalabalık ortamda pandemi kurallarına uyulmadan yapılan AKP kongresi için bilim kurulundan da sağlık bakanından da açıklama bekliyoruz” dedi. Kurallara uymayan AKP’nin her gün yayımlanan tablolarda rakamlara sıkıştırılan ölümlerin yegâne sorumlusu olduğu vurgulanan açıklamada “Haritadaki iller kıpkırmızı kesildi ama yüzler kızarmadı. Sayın Bakan; suskunluğunuz ‘lebaleb’ dolu AKP il kongrelerine onay verdiğiniz ve tüm bilimsel inandırıcılığınızın ortadan kalktığı anlamına gelmektedir” denildi.

***

Yurttaşlar çaresizlikle boğuşuyor

İktidar, salgına rağmen hınca hınç salonlarda kongreler yaparken geçim sıkıntısı yaşayan yurttaşlar çaresizlikle boğuşuyor. “Kırmızı” kategoride bulunan Artvin’de esnaf pandemi döneminde yaşadıkları ekonomik sıkıntılardan şikâyet etti. Pandemide gereken desteği alamadıklarını belirten esnaf, “Devletimiz bizi yalnız bırakıyor. ‘Her koyun kendi bacağından asılır’ diyor. Biz bunu doğru bulmuyoruz” diyerek şikâyet etti. Anka’da yer alan habere göre hükümetin esnafa verdiği 1000’er liranın kirayı bile karşılamadığını anlatan bir esnaf şunları söyledi: “Pandemi döneminde destek anlamında biner lira verildi yalnız verilen biner lira yetmiyor. Kiramız üç bin lira. İşler çok durgun, kirayı bile ödeyemiyoruz.”

Edirne esnafı ise “Bir tarafta parti kongreleri, kurultayları olurken bir tarafta da dükkanımıza insan alamamanın sıkıntısıyla birlikte esnaf resmen bitmiş durumda” dedi. ANKA’ya konuşan bir yurttaş da “Biz bir yıldan beri torunumuza sarılamadım, torunumu öpemedim” diyerek hükümete tepki gösterdi.

***

Müzisyenler: Bize izin yok

Sosyal medya hesaplarından paylaşım yapan müzisyenler de kongre görüntülerine tepki gösterdi. REDD grubu, “Sahne emekçileri çaresizlikten intihar ederken” ifadeleriyle, AKP’lilerin otobüslerle Ankara’ya gidişinin görüntülerini paylaştı. Ceylan Ertem, “Bir tur aracında biz olsaydık, büyük cezalar yerdik müzisyen arkadaşlarım” paylaşımı yaptı. Müzisyen Tan Taşçı ise sosyal medya hesabından, “Müzisyenlere sahne alma, gösteri yapma, para kazanma, hayatını devam ettirebilme, karnını doyurma, mutlu olma izni yok!” dedi.

***

MKYK’de 47 yeni isim yer aldı

Genel başkanlık için Erdoğan’ın tek aday olduğu kongrede, AKP’nin 75’e yükseltilen Merkez Karar ve Yürütme Kurulu (MKYK) için adaylar da belli oldu. Mevcut MKYK’deki 21 isim listede yer bulamazken 47 yeni isim yer aldı. AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal giremedi.

***

SOL Parti’nin hükümete soruları

1- AKP kongrelerinde virüs bulaşmıyor mu?

2- Kongreleriniz toplum sağlığından daha mı önemli?

3- Kongreler bitiyor yasaklar pazartesi geliyor mu?

4- Aşı yok. Aşılar nerede?

5- Biotech aşılarI DELEGELERE Mİ yapıldı?