AKP’lilerin yarısı ‘nankör’ çıktı

0
20
İstiklal Caddesi halk

Yardımcı paketi soranlara ‘nankörlüğün boyutu yok’ yanıtını veren AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kendi seçmenini dahi ikna edemedi.

Efkarı umumiye inceleme firması Metropoll’ün anketine nazaran seçmenin yüzde 69’u pandemi döneminde hükümetin yardımcı paketlerini kafi bulmadığını düşünüyor. Bu nispet AKP seçmeni içinde ise yüzde 45,1.

Salgınla artan ekonomik kriz karşısında yurttaşa kayda kıymet bir yardımcı paketi sunulmazken kepenk açamayan esnaf batkı etti. Erdoğan, geçtiğimiz günlerde çıkmış olduğu TRT yayınında kendisine yöneltilen ek yardım yapılacak mı sorusuna “nankörlüğün boyutu yok” laflarıyla ödenek verdi. Erdoğan, “Dün akşam tüm ilave tedbirlerin bir paketini açıkladık. Istila sürecinde milletimizin sağlığını, güvenliğini, aşını işini rahat kılmak için devletimiz tüm imkanlarını seferber etti” ifadelerini kullanmıştı.

Metropoll’ün meydana getirdiği Türkiye’nin Nabzı Mayıs 2021 isimli emek harcama kapsamında meydana getirilen anket AKP seçmeninin yarısının da ‘nankör’ bulunduğunu ortaya koydu. AKP seçmeninin bir tek yüzde 48,4’ü ekonomik yardımcı paketinden memnun bulunduğunu söylerken yüzde 6,6’sı fikrim yok, yüzde 45,1’i ‘hayır, kafi bulmadım’ cevabını verdi. Veriler Erdoğan’ın kendi seçmenini de ikna edemediğini gösterdi.

İttifak da memnun değil

Cumhur İttifakı’nın ortağı MHP de yardımcı paketini kafi bulmadı. MHP’lilerin yüzde 59,2’si paketin kifayetsiz bulunduğunu söylerken ‘evet kafi buldum’ diyenlerin payı ise bir tek 34,4.

Seçmenlerin genelinde ise memnuniyetsizlik daha yüksek. Seçmenin yüzde 69,2’si ‘hayırlı kafi bulmadım’ derken yüzde 5,9’u ‘fikrim yok’, yüzde 25’i ise ‘kafi buldum’ yanıtını verdi.

İktidarın yardımcı paketlerinin kafi bulmayanların içinde HDP seçmeni öne çıkıyor. HDP’lilerin 99,4’ü, CHP’lilerin yüzde 91,6’sı Mutluluk Partililerin yüzde 75’i paketi kafi bulmadığını belirtiyor.