AKP’li vekil, Kılıçdaroğlu’nu eleştirdi: Ben şahsen utanıyorum

0
23
İbrahim Aydemir

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kullandığı ifadelerden ötürü “utandığını” söyleyen AKP’li  Mebus İbrahim Aydemir, “Cumhurbaşkanımıza dönük ‘cesaretin var ise namusun var ise’ benzer biçimde absürt bazı çağrılarda bulunuyor. Bunun ismi edepsizliktir” dedi.

Aydemir, Meclis’te düzenlemiş olduğu basın toplantısında, Kılıçdaroğlu’nun partisinin bugünkü TBMM Grubu’nda kullandığı ifadeleri eleştirdi.

Meclis çatısı altında vazife meydana getiren her insanın, “nezaketini kaybetmemesi icap ettiğini” söyleyen Aydemir, “CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, öylesine antipatik ve söyleyeni aşağıya çeken ifadeler kullanıyor ki ben şahsen utanıyorum. Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanımıza dönük ‘cesaretin var ise namusun var ise’ benzer biçimde absürt bazı çağrılarda bulunuyor. Bunun ismi edepsizliktir. Hepimiz yaşı büyükse siyaseten hangi noktada olursa olsun ona hürmet ile davranırız fakat bu saygıyı hak etmiyor” diye konuştu.

Zülfü Livaneli’nin, eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Mebus Deniz Baykal’a yönelik açıklamalarını aktaran Aydemir, CHP’nin, bölücülüğün deposu haline geldiğini savundu.

Livaneli’nin Baykal’ı suçlamalarının, bölücülük içeren ifadeler bulunduğunu söyleyen Aydemir, şöyleki devam etti:

“Alevi, Sünni ne demek? Tamamımız bir değil miyiz? Baykal’ı Kürt düşmanlığıyla suçluyor. Bu açıklamalar, CHP Genel Başkanının tavrından ortaya çıkıyor. Kemal Kılıçdaroğlu’nu telin ediyorum. AK Parti’ye oy verenleri suçluyor. Daha ilkin de öğretmenleri suçlamıştı. Kılıçdaroğlu milletle kavga ediyor. Bu ulus, ferasetiyle bunlara ders verecek.”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin eski genel başkanları Bülent Ecevit ve Deniz Baykal’a ait, “Cemaati devlete ilk yerleştiren Tayyip Erdoğan değil, Bülent Ecevit’tir. Uzun lafın kısası, Ecevit, Baykal benzer biçimde insanoğlu sol filan değil, soldan hoşlanmayan, tipik Türk milliyetçileridir. Deniz Baykal Kürtleri, Alevileri, ezilenleri sevmez” açıklamaları tartışılan şarkıcı, yazar ve yönetmen Zülfü Livaneli’yi, ismini anmadan eleştirmişti. Kılıçdaroğlu, “Türkiye’nin bu kadar derdi varken vakası başka bir atmosfere çekmek partiye ve Türkiye’ye ihanettir!” ifadelerini kullanmıştı.