AKP’li vekil “Asker koyunları gözaltına almaz” dedi, CHP’li Tanal görüntüleri yayınladı

0
15
Mahmut Tanal

CHP İstanbul Mebus Mahmut Tanal tarafınca, Meclis gündemine getirilen Şanlıurfa’da TİGEM arazisinde yasa dışı otladıkları nedeni öne sürülerek gözaltına alınan koyunlara ait münakaşa büyüyor.  Askerlerin, koyunları gözaltına aldırarak, “onurları ile oynandığını” söyleyen Mahmut Tanal, AKP Şanlıurfa Mebus Halil Özşavlı’nın, “ Türk askeri koyunları gözaltına almaz, teröristlerle uğraşır” laflarına, toplumsal medya hesabı üstünden yayınladığı vaka yeri videosu ile cevap verdi.

CHP İstanbul Mebus Mahmut Tanal, Meclis Genel Kurulu’nda meydana getirdiği konuşmada, TİGEM arazisinde yasa dışı otladıkları nedeni öne sürülerek alıkonulan koyunların kuzuları ile beraber aç bırakıldıklarını öne sürerek, koyunlar için ‘hakkaniyet’ istemişti.

‘TÜRK ASKERİ GÖZALTINA ALMAZ’ DEMİŞTİ

Mahmut Tanal, AKP Şanlıurfa Mebus Halil Özşavlı’nın, “ Türk askeri koyunları gözaltına almaz, teröristlerin gerisinde koşar, onları inlerinde yok eder. TİGEM 1 milyon 800 bin dönüm arazisiyle dünyanın en büyük ziraat çiftliğidir” laflarına, toplumsal medya hesabı üstünden, askerlerle köylüler içinde yaşanmış olan koyun tartışmasını içeren videoyu yayınlayarak cevap verdi.

Tanal mesajında; “Şanlıurfalı hemşerilerim, tanımıyor olabilirsiniz, oldukça de doğaldır, sayenizde vekil olan Halil Özşavlı adlı kişi, dün Meclis’te aleyhinizde konferans yapmış oldu. TİGEM arazisinde otladıkları nedeni öne sürülerek koyunların asker tarafınca gözaltına alınmadığını savundu. Peki bu ne? “ dedi.

Videoda, askerlerle koyun otlatan köylüler içinde yaşanmış olan münakaşa da görülüyor.

Koyunlara ‘gözaltı’ vakasına ait münakaşa da tutanaklara şöyleki yansımıştı:

Halil Özşavlı (AKP Şanlıurfa) – Cumhuriyet Halk Partisi Mebus Sayın Mahmut Tanal, dünden beri siyasal etiğe ve edebe yakışmayacak bir dille Ceylanpınar TİGEM arazisinde koyunların göz dibine alındığını iddia edip dalga geçer bir dille iddialar da bulunmuştur. TİGEM arazisinde koyunların gözaltına katılması mevzubahis değildir.

Turan Aydoğan ( CHP İstanbul) – Hepimiz şahidiz Başkanım, ikimiz de gördük.

Halil Özşavlı (AKP Şanlıurfa) – Türk askeri koyunları gözaltına almaz, teröristlerin gerisinde koşar, onları inlerinde yok eder. TİGEM 1 milyon 800 bin dönüm arazisiyle dünyanın en büyük ziraat çiftliğidir.

Turan Aydoğan (CHP İstanbul) – TİGEM tüm arazileri çevirdi.

Halil Özşavlı ( AKP Şanlıurfa) – Bu çiftlikteki hayvan sayısı 30 binden 90 bine çıkarılmıştır. Yalnız saptan bu sene elde edilmiş gelir 30 milyon, fıstıktan elde edilmiş gelir ise 100 milyon TL’dir. Bu para 83 milyonun refahı için harcanmaktadır. Bunun haricinde -hayvan sayısı, onu anlatım ettim- 2007 senesinde 670 konargöçer aileye 240 bin dönüm arazi dağıtılmıştır.

Turan Aydoğan ( CHP İstanbul) – Ben Urfa’da Cumhuriyet Halk Partisi adına emek verme meydana getiren heyetin içerisindeydim. O tarihte yerinde yaptığımız tespitlerde Urfa’da mera statüsünde veya topluluğun ortak olarak kullanabileceği tüm araziler TİGEM tarafınca tel çekilmek üzere kapatılmış vaziyette.

Halil Özşavlı ( CHP Şanlıurfa) – TİGEM’in kendi arazisi.

Turan Aydoğan ( CHP İstanbul) – Bununla beraber hayvancılık meydana getiren o alandaki köylülerin hayvanlarının otlayabileceği bir alan kalmamış vaziyette. Şayet hayvanlar ağıllarından dışarı çıkarılırsa bölgede sorumlu olan jandarma onları belirlenmiş olan bölgelere alıyor, belli bir müddet orada tutuyor. Kısaca, Mahmut Tanal Vekilimizin söylediği gözaltına alma vakası budur, köylünün hayvanlarını otlatabileceği herhangi bir alan kalmamıştır. TİGEM doğru bir huy göstererek bu alanları köylünün otlatmasına açması icap eder.”