AKP’li üç ilçenin ihaleleri tek isme

0
20
Ömer Faruk Akbulut

İBB’nin AKP’li Meclis Üyesi Akbulut’a ilişkin firma, AKP yönetimindeki Beykoz, Başakşehir ve Körfez belediyelerinden 21 milyon liralık ihale aldı. Akbulut, Körfez Belediyesi ile 870 bin TL’lik kontrat imzaladı.

AKP’li Körfez Belediyesi’nin yardım amaçlı elektronik alışveriş kartı alım işi ihalesini, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin AKP’li meclis üyesi Ömer Faruk Akbulut’un şirketinin almış olduğu öğrenildi. AKP’deki görevinin yanı sıra TÜGVA Mütevelli Heyeti üyesi de olan Akbulut’un şirketiyle belediye içinde 870 bin TL’lik kontrat imzalandı.

AKP’li Şener Söğüt’ün başkanlığını icra ettiği Kocaeli Körfez Belediyesi 4 Haziran’da, “Ayni Yardım Amaçlı Elektronik Alışveriş Kartı Alım İşi” ihalesi açtı. Körfez Belediyesi Yardımcı Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nce meydana gelen ihalede, “Amme alımlarında istenmeyeni eleme aracı” olduğu nedeni öne sürülerek eleştirilen pazarlık yöntemine başvuruldu. İlandaki bedeli 925 bin 900 TL olan ihale için iki firma doküman satın aldı sadece yalnızca bir firma öneri verdi. İhaleye öneri veren tek firma olan Metropal Kurumsal Hizmetler adlı firma ile belediye içinde, 17 Haziran’da 870 bin 830 TL bedelle kontrat imzalandı.

AKP’li Akbulut’un kamudan almış olduğu ihale bu şekilde de sınırı olan kalmadı. Metropal Firması, AKP’li Beykoz Belediyesi’nin 5 milyon 523 bin TL maliyetli, “Toplumsal yardım amaçlı besin alışveriş kartı alım işi” ihalesini de üstlendi. AKP’li Başakşehir Belediyesi’nin iştiraki Başakkent’in açmış olduğu yiyecek hizmeti ihalesini de 14 milyon 804 bin TL karşılığında İBB Meclisi’nin AKP’li üyesi Ömer Faruk Akbulut’un firması aldı.

***

‘Prestij Park’ ihalesi de tanıdığa gitti

AKP’li Üsküdar Belediyesi’nin, 3,2 milyon TL’lik “Prestij Park” ihalesini, AKP İstanbul İl Yedek Idare Kurulu üyesi Muhammet Şirin’in şirketinin almış olduğu ortaya çıktı.

AKP’nin 24 Şubat 2021 tarihinde icra ettiği kurultay ile İstanbul il başkanlığına getirilen Osman Nuri Kabaktepe’nin, il yedek idare heyeti sıralamasında yer edinen Muhammet Şirin adı dikkat çekti. Üsküdar Belediyesi’nin geçen ay açmış olduğu, “2021 Yılı Prestij Park 2 Imal İşi” ihalesinin kararı belirtildi.

Açıklanan sonuca gore, iki şirketin geçerli öneri verdiği ihaleyi, 3 milyon 255 bin 350 TL’ye Çınar Bahçe Peyzaj Tasavvur ve Tatbik San. Tic. Ltd. Firması + Emine Şirin ortaklığı aldı. Belediyenin şirket ile icra ettiği sözleşmeye gore, ihale kapsamındaki işler 27 Aralık 2021 evveliyatına kadar tamamlanacak. İhaleyi alan Çınar Bahçe Peyzaj firmasının merkezi, Sakarya Arifiye’de bulunuyor ve son Tecim Sicil verilerine gore şirkette tek hisse sahibi olarak Muhammet Şirin içeriyor.