AKP’li Turan ‘Süleyman Asil’ haberini yalan olduğunu beyan etti, BBC Türkçe cevap verdi: Haberimizin arkasındayız

0
22
Bülent Turan

“AKP’de Süleyman Asil tartışması: 15 mebus rahatsızlıklarını parti yönetimine iletti” başlıklı haberi yalanlayan AKP’li Bülent Turan, BBC Türkçe’ye yönelik ‘Kulis bilginiz doğru değildir” dedi. BBC Türkçe izahat yaparak, “BBC Türkçe, haberinin arkasındadır ve muhabirinin itibarını zedeleyecek herhangi bir suçlamayı kabul etmemektedir” ifadelerini kullandı.

Bülent Turan, toplumsal medya hesabından da paylaşmış olduğu açıklamasında, “Öbek Başkanvekili Bülent Turan’ın mevzuyla alakalı vazife üstlendiği” ifadesinin doğru olmadığını belirtti.

Turan, açıklamasında, ““15 mv rahatsızlıklarını parti yönetimine iletti”, “B.Turan’ın mevzuyla alakalı vazife üstlendiği” kulis bilginiz doğru değ[email protected] AK Parti daima hukuktan, adaletten ve hakkaniyetten yana olmuş; kabahat örgütleriyle kıyasıya savaşım etmiş bir siyasal harekettir…” ifadelerini kullandı.

Açıklamasının arkasından BBC Türkçe’nin bizzat görüştüğü Turan, milletvekilleriyle bir değerlendirme toplantısı yapıldığını sadece toplantı hikayesinde kendisine herhangi bir vazife verilmediğini, bundan dolayı “15 mebus rahatsızlıklarını yönetime iletti” ifadesine de katılmadığını söylemiş oldu.

Turan, yazılı açıklamasında ek olarak şu görüşlere yer verdi:

“AK Parti daima hukuktan, adaletten ve hakkaniyetten yana olmuş; kabahat örgütleriyle kıyasıya savaşım etmiş bir siyasal harekettir. Dün olduğu benzer biçimde bugün ve yarın da durduğu yer burasıdır. Bu mücadeleyi yürütecek olan şüphesiz devletin alakalı birimleridir. Haberinize mevzu iddialar adalete intikal etmiştir konulardır. Ek olarak Sayın Bakan her türlü iddianın araştırılması için bizzat kendisi savcılara başvuru etmiştir. Kanaatimiz dedikodu ve söylentinin ötesinde hukuka karşılık eden hususların her bakımdan açığa çıkartılacağı ve amme vicdanını doyum edecek halde hep beraberce paylaşılacağı yönündedir. Hukuk devleti anlayışı esasında her türlü şüphenin açığa çıkartılmasının önemi her türlü takdirin üzerindedir.

Sadece unutmayalım ki adaletin tesis edilebilmesinin bir gereği de dedikodu ve söylenti ile siyasi mühendislik yapma girişimlerinin önünün alınmasıdır. Bu hususlara dikkat etmek kanaatimizce bir tek siyasilerin değil, bütün kesimlerin görevidir. Bu mevzuda basının sorumluluğu, prensipli ve objektif haberlerle kamuoyunu bilgilendirmesinin değerli olduğu kanaatindeyim. Basın ilkeleri çerçevesinde, haberinizin bu anlayışla tekrar değerlendirmesini dilerim.”

BBC TÜRKÇE HABERİNİN ARKASINDA DURDU

BBC Türkçe, Turan’ın açıklamalarının arkasından izahat yapmış oldu ve haberinin gerisinde durdu.

Açıklamada, “BBC Türkçe, birtakım milletvekillerinin Asil’nun istifası talebini de içeren rahatsızlıklarını, toplantının birtakım katılımcıları ile teyit ederek haberleştirmiştir. BBC Türkçe, haberinin arkasındadır ve muhabirinin itibarını zedeleyecek herhangi bir suçlamayı kabul etmemektedir” denildi.

“15 VEKİL RAHATSIZLIKLARINI İLETTİ”

BBC Türkçe’nin haberinde, İçişleri Bakanı Süleyman Asil’nun katılmış olduğu iki tv programında kabahat örgütü lideri Sedat Peker’e koruma verilmesiyle alakalı kendisinden önceki dönemde vazife meydana getiren bakan ve bürokratları adres göstermesinin, AKP içerisinde münakaşa yarattığı belirtiliyordu. Aralarında güvenlik kökenli adların de bulunmuş olduğu 15 dolayındaki milletvekilinin öbek yöneticileriyle görüşerek, bizzat rahatsızlıklarını parti yönetimine ilettiği anlatım ediliyordu.