AKP’li eski vekile ihale yağmuru

0
19
Mahmut Sami Mallı

Babası Melih Gökçek’le beraber 1998 senesinde gözaltına alınan eski AKP mebus Mahmut Sami Mallı’nın firması, kamudan son 11 yılda tam 31 ayrı ihale aldı. İhalelerin toplam bedeli ise 804 milyon TL’yi buluyor.

Mallı’nın firması, 2011 ile 2021 yıllarını kapsayan son 11 yılda kamudan tam 31 ayrı ihale aldı. İhalelerin toplam bedeli ise tam 804 milyon TL’yi buluyor. Firmanın ihale almış olduğu amme kurumları içinde, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, Toplu Mesken İdaresi (TOKİ) Başkanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü, İller Bankası, Boru Hatları İle Petrol Nakliyat A. Ş. (BOTAŞ) ile Gençlik ve Spor Bakanlığı şeklinde birçok amme kurumu ile belediye içeriyor.

Türkiye Tecim Sicili Gazetesi’nin 6 Ocak 2020 tarihindeki sayısında yer edinen bilgiye nazaran, Soysal Mühendislik İnşaat Anonim Firması’nin sermayesi 20 milyon TL olarak belirlendi. Firmanın ortakları Muhammed Hafız Osman Mallı, Salih Mehmet Mallı, İsa Mallı ve 25’inci devre AKP mebus Mahmut Sami Mallı’dan oluşuyor.

SURİYE İHALESİ DE MALLI’NIN ŞİRKETİNE

Mallı’nın ortağı olduğu firmanın Suriye’deki içme suyu kuyularına irtibat hatları yapımı ihalesini 43 milyon TL’ye almış olduğu da ortaya çıkmıştı. Ziraat ve Orman Bakanlığı’na bağlı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafınca 24 Mayıs 2019’da Fırat Kalkanı Harekâtı bölgesinde oluşturulan su kuyularına irtibat hatları yapılması için ihale yapılmıştı. İhaleyi AKP’li eski Mebus Mallı’nın ortağı olduğu Soysal Mühendislik İnşaat Anonim Firması 43 milyon 829 bin TL’lik öneri vererek kazanmıştı.

ABB’DEN MİLYONLARCA LİRALIK İHALE ALMIŞLARDI

Toplumsal Mühendislik Firması, eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek döneminde belediyeden de milyonlarca liralık ihale aldı. Firma, Gökçek’in 750 milyon dolar harcamış olduğu Ankapark’ta “Otorobot Şov Binasını” ortalama 14 milyon TL’ye yapmış oldu. Firma tekrar Gökçek döneminde “Ankara Büyükşehir Belediyesi Tahsil ve Spor Tesisleri’nin Imal İşi” ihalesini aldı ve şirkete belediye kasasından 16 milyon TL ödendi. Firma yalnız Gökçek döneminde belediyeden 120 milyon TL’nin üstünde ihale aldı.

BABASI GÖKÇEK’LE GÖZALTINA ALINDI

Firma ortaklarından eski AKP Mebus Mahmut Sami Mallı’nın babası Musa Mallı ise 1998 senesinde AKP’li Melih Gökçek ile beraber gözaltına alındı. Gökçek ve Mallı, Ankara Devlet Emniyet Mahkemesi’nin Muradiye Vakfı’nın belediyeden almış olduğu ihaleler hikayesinde yürüttüğü tahkikat kapsamında, DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel’in talimatı üstüne Ankara Terörle Savaşım ekiplerince gözaltına alınmıştı.