AKP’den ‘parlamenter sistem’ açıklaması: Ulus İttifakı kazansa bile…

0
17
Bülent Turan

AKP Öbek Başkanvekili Bülent Turan, Ulus İttifakı’nın “parlamenter sisteme geri dönme” vaadine ait değerlendirmelerde bulunmuş oldu. Turan, “”Ulus İttifakı kazansa bile, parlamenter sisteme geri dönmenin artık imkanı kalmamıştır” dedi.

AKP Öbek Başkanvekili Bülent Turan, Meclis’te basın toplantısı düzenledi.

Ulus İttifakı’nın “parlamenter sisteme geri dönme” vaadine ait konuşan Turan, “Sayın Akşener, ‘Cumhurbaşkanlığı sistemi eskimiştir, değişmelidir’ seçimi ifadelerde bulunmuş oldu. Daha ötesine giderek, bir idrak ile birlikte, sözüm ona, olmaz ya, Ulus İttifakı seçimleri kazansa, kazanılmış olduğu gün sanki parlamenter sisteme geri dönülecekmiş şeklinde meseleyi değerlendirdi. Bu ulus yanlış yapmadığından ötürü liderini, AK Parti’yi Cumhur İttifakı’nı hiç sadece bırakmadı, yanlış yapmadı. O yüzden de Cumhur İttifakı, yeni dönemde de bu ülke yönetiminde bir numaralı takım olarak işin başlangıcında olacak” ifadelerini kullandı.

“Sadece kuramsal olarak değerlendiriyorum” diyen Turan, şunları söylemiş oldu:

“Ulus İttifakı kazansa bile, parlamenter sisteme geri dönmenin artık imkanı kalmamıştır. İnsanlar, bütün dünya milletleri, bütün ülkeler, demokratik inkişaf içerisinde değerlendirildiğinde, almış olduğu bir hakkı iade etme örneği yok. Mesela tek partili sistemden fazlaca partili sisteme geçtiğimizde, o şekilde bir emek harcama tecrübe edelim ki yine fazlaca partiliden tek partili sisteme geçelim, imkanı olmadığı şeklinde; parlamenter sistemden de halkın doğrudan oy verme anlamına gelen başkanlık sisteminden geri dönerek eski sisteme geçme imkanı, ihtimali, dünyada olmayan bir misal.”