AKP’den Osman Öcalan savunması: TRT’ye değil TRT Kurdi’ye çıktı

0
19
Osman Öcalan

TRT’deki atamalar, TBMM Genel Kurulu’nda münakaşa başlattı. Osman Öcalan’ın TRT’ye çıkarılmasının konuşulduğu kurulda, ‘yitik silahlar’a ilişik önergenin reddedilmesi reaksiyon çekti.

Genel Heyet’da TRT’de meydana getirilen atamalar sebebiyle de münakaşa çıktı. Mevzuya ilişik konuşan İYİ Partili Lütfü Türkkan, “Düne kadar vatan haini Öcalan’a karşı ve kalleşler sürüsü PKK’ye karşı methiyeler intizam Sabah gazetesi yazarı Hilal Kaplan da sayenizde idare heyeti üyesi olarak atanmış. Anlaşılıyor ki önümüzdeki dönemde TRT, çözüm döneminin borazanı haline gelecek. Bu tehlikeli zihniyet, Osman Öcalan’a TRT’de yiyecek programı sundurursa asla şaşırmayın” dedi.

CHP’li Serbest Hususi ise TRT yönetimini pelikancıların ele geçirdiğini belirtti. Eleştirilere cevap veren AKP’li Bülent Turan, “Her bir arkadaşımız kıymetlidir” savunmasını yapmış oldu.

OSMAN ÖCALAN TARTIŞMASI

Kırmızı bültenle aranan Osman Öcalan’ın TRT’ye çıkmasına ilişik de konuşan Turan, “Öcalan TRT’ye çıkmadı, TRT Kurdî’ye çıktı” dedi. Bu cevap üstüne karşıcılık sıralarından gülüşmeler geldi.

Turan da “Hitabı Kürtçe verildi, Türkçe altyazı bile verilmedi. Konuşmada ısrarla Kandil’in meşruiyetini kaybettiğini söylüyor; ısrarla YPG’yi, PKK’yi lanetliyor. Erkek özür diliyor adeta, pişmanlık duyuyor adeta. Öcalan’ın çıkması değil, Öcalan’ın ne söylediği mühim” dedi.

Genel Kurulu’nda HDP’nin arkasından CHP’nin de verdiği organize kabahat örgütü lideri Sedat Peker’in gündeme getirmiş olduğu “yitik silahlar” iddiasının araştırılmasına ilişik önerge ikinci kere AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. Önergeye ilişik konuşan CHP’li Gamze Taşcıer, “Hepimiz afaki güvenilir olsun: Kimse bu kaybolan silahlarla verdikleri pozlarla icra ettikleri tehditlerle tehlike salabileceğini düşünmesin. On beş sene vakit aşımı var, erken yahut zamanında yapılacak ilk seçimde iktidarımızda hüküm bağımsızlaşacak ve bu silahların akıbeti ve işlenen suçların hepsinin hesabı bir bir sorulacak” diye konuştu.

AKP’li Nazım Maviş ise, “15 Temmuz’un arifesinde bu şekilde bir önergenin getirilmesi doğal ki bizim tarafımızdan 15 Temmuz’un sulandırılmaya çalışmış olduğu ve 15 Temmuz’u itibarsızlaştırmak için gündeme getirilmiş olduğu düşüncesine yol açacak” savunmasını yapmış oldu.