AKP’de vazife almış adlardan anket: “Partinin oy payı 2002 öncesine düştü”

0
19
seçim oy

Sözcü gazetesi yazarı Deniz Zeyrek, “uzun vakit AKP’de vazife almış” bir grubun araştırmasına ait yazısında, “AK Parti’nin oylarındaki ciddi erimeyi onlar da tespit etmişler ve analizlerinde AK Parti oylarının 2002 öncesine düştüğüne dikkat çekmişler” ifadelerini kullandı.

‘İki resim ve muhalefete zor bir sual’ başlıklı yazısında Zeyrek, “Ülkenin genel ekonomik tablosu sebebiyle iktidarın kan kaybı sürüyor. Sadece, AK Parti açısından başka bir yitik alanı daha var. Bilhassa Şark ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde kitlesel kayıplar yaşayabilir. Mevcut politikaları sürdürürse büyük kentlerdeki Kürtlerin oyunu da kaybedebilir. Iktisat, işsizlik benzer biçimde faktörlerin niçin olduğu kayba Kürt seçmenlerin kaybı eklendiğinde de AK Parti, kurulduğundan bu yana en düşük oy alabilir” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Zeyrek, “Ankara’da bir çok AK Parti’de uzun vakit vazife almış, AK Partili başbakanlara danışmanlık yapmış, bürokrat, akademisyen ve efkarı umumiye araştırmacılarından oluşan bir öbek var. Tertipli olarak araştırmalar yapıyor, neticeleri bir tek aboneleriyle paylaşıyorlar” ifadelerini kullandı.

“Temmuz sonu paylaştıkları tutanağı görme fırsatı buldum” diyen Zeyrek, şöyleki devam etti: “AK Parti’nin oylarındaki ciddi erimeyi onlar da tespit etmişler ve analizlerinde AK Parti oylarının 2002 öncesine düştüğüne dikkat çekmişler. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın popülaritesi de AK Parti’nin üzerinde olmakla beraber, ciddi düşüşe geçmiş.”