AKP’de Asil krizi büyüyor: 15 mebus rahatsızlıklarını iletti

0
17
Süleyman Soylu Tayyip Erdoğan

Aralarında güvenlik kökenli adların de bulunmuş olduğu AKP’li 15 vekilin, İçişleri Bakanı Asil’nun kabahat örgütü lideri Sedat Peker’e yönelik açıklamalarıyla alakalı öbek yöneticileriyle görüşerek, bizzat rahatsızlıklarını parti yönetimine ilettiği öğrenildi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sedat Peker’in hedef almış olduğu Süleyman Asil’ya, videoların yayınlanmasından ortalama 3 hafta sonrasında öbek toplantısında icra ettiği konuşmayla haiz çıkmıştı.

Erdoğan ek olarak, Binali Yıldırım’ın da oğlu üstünden hedef alındığını belirterek, “Bu tezgahı bozacağız” açıklaması yapmıştı. Erdoğan’ın bu açıklamalarının peşinden da Peker’in lideri olduğu organize kabahat örgütüne dönük İstanbul merkezli operasyon başlatılmıştı.

15 VEKİL RAHATSIZLIKLARINI BİZZAT İLETTİ

Bu açıklamalara rağmen, parti içerisinde Asil’nun açıklamalarıyla alakalı tartışmalar sonlanmış olan değil.

Asil’nun Peker’e koruma verilmesinde, kendisinden önceki bakan yahut bürokratları işaret etmesi, halen partide mebus olan adların tepkisine yol açtı.

Edinilen bilgiye aralarında Asil’dan ilkin İçişleri Bakanlığı ve güvenlik müdürlüğü yapmış adların de bulunmuş olduğu 15 mebus, Asil’nun açıklamalarından duyduğu rahatsızlığı parti yönetimine bizzat iletti.

Mevzubahis milletvekillerinin ilkin Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmek istedikleri, sadece meydana getirilen iç değerlendirmelerde Öbek Başkanvekili Bülent Turan’ın görevlendirilmesinin kararlaştırıldığı öğrenildi.

Edinilen bilgiye nazaran, Asil’nun Habertürk televizyonunda katılmış olduğu programdan sonraki günlerde meydana getirilen görüşmede milletvekilleri, Asil’nun “kendisinden önceki periyodu yok saydığı, hatta zan altında bıraktığını” anlatım ettiler.

Milletvekillerinin, “gerekirse o videolarda ismi geçen her insanın, bizim de dokunulmazlığımız kaldırılsın, hüküm dönemi başlasın. Fakat Asil da çekilme etsin, Meclis soruşturması açılsın. Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu da bu iddiaları araştırsın” görüşünü de ilettikleri açıklandı.

MİTİNG RAHATSIZLIĞI

AKP içerisinde Asil ile alakalı bir başka rahatsız etme konusunu ise geçen hafta sonu Afyonkarahisar’a bağlı Cenup beldesinde meydana getirilen seçimler öncesinde icra ettiği miting gösteriliyor.

Asil’nun Covid-19 salgınıyla mücadelede insanların birbiriyle münasebet etmesini önlemek için sokağa çıkma yasağını uygulayıcı konumda bir isim olduğuna dikkat çekilerek, kalabalık konvoy eşliğinde miting düzenlemesinin bu konumuyla da çeliştiği anlatım ediliyor.

Sadece parti yönetiminde meydana getirilen değerlendirmelerde, Asil’nun “Peker’den 10 bin dolar maaş alan bürokrat var” açıklaması ve kendisinden önceki dönemlerde vazife icra eden bakan yahut bürokratları adres göstermesinin hata olduğu görüşü dile getirilmekle beraber, çekilme etmesi veya tahkikat açılmasına sıcak bakılmadı.

Bu şekilde bir süreçte Asil’ya yönelik bir tasarrufun, partiyi de zor durumda bırakacağı, “mafya liderinin iddiaları üstüne İçişleri Bakanı’nı görevden uzaklaştırmış” konumuna düşeceği değerlendirmesi yapılmış oldu.

SOYLU NE SÖYLEMİŞTİ?

Sedat Peker, yayınladığı videolarda İçişleri Süleyman Asil’nun kendisine koruma verdiğini iddia etmişti.

Asil TRT’de katılmış olduğu programda, Peker’e korumanın kendisi bakanlık görevine gelmeden 1,5 sene ilkin verildiğini anlatım etmişti. Asil 25 Mayıs’ta Habertürk televizyonunda katılmış olduğu programda da koruma polisi verilmesi hikayesinde yeniden kendisinden önceki periyodu, hatta halen AKP Erzurum Mebus olan Selami Altunok’un İstanbul Güvenlik Müdürlüğü periyodunu işaret etmişti.

Asil, “16 Ocak 2015. DHKP/C’nin Sedat Peker’e, alakalı kişiye tehdit. 26 Ocak 2015 ‘ben koruma istemiyorum’, ondan sonra ‘ben isterim’ diyor. Yeniden komisyon toplanıyor, haber alma ve terör biraraya geliyor ve kendisine koruma veriliyor. İstanbul Güvenlik Müdürü Selami Altınok, terörden görevli da zannediyorum Mustafa Çalışkan. Şimdi şu erkek, Nurettin Demir. Kadıköy eski ilçe güvenlik müdürü. Kardeşi Nurten Demir, 1992’de DHKP/C’den öldürdü, öteki kardeşi DHKP/C ile iltisaklı. Sonrasında bu birey ne olmuş? FETÖ’den ceza yemiş” açıklaması yapmış oldu.

Bu açıklamanın peşinden Anadolu Ajansı, “Sedat Peker’e verilen koruma sonucu belgelerinde FETÖ izi tespit edildi” başlıklı bir haber yayımladı. Anadolu Ajansı’nın paylaşmış olduğu koruma belgesini imzalayanlar içinde Selami Altunok ile Mustafa Çalışkan’ın imzası yer alıyordu.

Bu haberin peşinden Altunok, yazılı izahat yaparak habere reaksiyon gösterdi. “Resmi ödat ve vazife taşıyan kişiler haksız bir halde ifşa ve itham edilmiştir” diyen Altunok, “Şahsım, beraber çalıştığım ve koruma sonucu verilen belgede ismi geçen imza sahiplerinin gerek 17-25 Aralık gerekse 15 Temmuz sürecinde yürüttükleri savaşım ve gösterdikleri duruşa bütün milletimiz ve efkarı umumiye yakından şahittir” görüşüne yer verdi.

Bu açıklamanın peşinden Anadolu Ajansı haberini güncelleyerek Altunok’un adını çıkardı, ilk tweet paylaşımlarını da sildi.

“PEKER’DEN 10 BİN DOLAR MAAŞ ALAN SİYASETÇİ” TARTIŞMASI

Asil katılmış olduğu bir tv programında ek olarak “Sedat Peker’den 10 bin dolar maaş alan bürokrat var” iddiasında bulunmuştu.

Israrlı sorulara karşı isim vermeyen Asil, çağırılması halinde savcıya bu adı verebileceğini anlatım etmişti. Asil bu adı açıklamazken, Peker yayınladığı son videoda, AKP MKYK Üyesi Metin Külünk’e “çanta çanta para verdiği” iddiasında bulunmuştu.

CHP’nin, “10 bin dolar alan siyasetçiyi açıklaması” için yazılı başvuruda bulunmuş olduğu TBMM Başkanı Mustafa Şentop ise 27 Mayıs’ta İçişleri Bakanı Asil’dan bu mevzuda informasyon istemişti.