AKP ve MHP her yerde eriyor

0
18
Cumhur İttifakı

Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi 25-30 Mayıs 2021 tarihlerinde Şark ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde seçmen davranışlarına dair bir saha araştırması gerçekleştirmiş oldu. Diyarbakır, Mardin, Urfa, Van, Batman, Siirt, Şırnak, Hakkâri, Ağrı, Muş, Bingöl, Bitlis, Adıyaman, Kars, Dersim ve Iğdır’da bin 64 fert ile karşı karşıya meydana getirilen saha araştırmasında katılımcılara sorular yöneltildi. Anket çalışmasında katılımcılara ülkenin en mühim problemininin ne olduğu, Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi ve ihtimaller içinde seçimde hangi partiye oy vereceklerine ait sorular yöneltildi.

Türkiye’nin en mühim birinci öncelikli problemi nelerdir sorusuna iştirakçilerin yüzde 54,6’sı ‘ekonomik kriz/işsizlik’ cevabı verirken, yüzde 17,6’sı ‘Kürt problemi’, yüzde 5,6’sı ‘çatışma sertlik ortamı’, yüzde 4,9’u ‘hukuk sisteminin mevcut durumu’ cevabı verdi. ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini başarı göstermiş buluyor musunuz?’ sorusuna ise iştirakçilerin yüzde 62,8’i ‘başarısız’ yanıtını verirken, yüzde 16,3’ü ‘başarı göstermiş’ yanıtını verdi. Anket çalışmasında ülkenin bir erken seçime gitmesi lüzumlu olup olmadığı da soruldu. Iştirakçilerin yüzde 65 benzer biçimde yüksek bir nispet mevcut koşullarda ülkenin erken seçime gitmesi icap ettiğini düşündüğünü beyan etti. Katılımcılara ‘Aday olması halinde şu andaki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeniden seçimleri kazanır mı?’ sorusu da yöneltildi. Iştirakçilerin yüzde 23,5’i ‘evet’, yüzde 52,5’i ‘hayır’, yüzde 24’ü ‘kararsızım’ dedi. ’Bu pazar bir Cumhurbaşkanlığı tarzı olsa hangi adaya ay verirsiniz?’ sorusuna iştirakçilerin yüzde 36,1’i ‘Selahattin Demirtaş, yüzde 21,7’si ‘Recep Tayyip Erdoğan’, yüzde 12,2’si ‘kararsızım’, yüzde 10’u ‘oy kullanmayacağım’, yüzde 9,3’ü ‘partimin göstereceği adaya oy veririm’ gibi cevap verdi. Mevcut Cumhurbaşkanı Erdoğan’a oy verenlerin oranında yüzde 13,1’lik bir düşüş yaşandığı dikkat çekiyor.

Çekirdek yardımcı yüzde 22’ye düştü

Öte taraftan T24 programına misafir olan KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, son dönemdeki tartışmaların AKP seçmeninde yarattığı etkiye ait konuştu. Ağırdır, seçmen kitlelerinin siyasal partiler hikayesinde iyi mi tercihlerde olduğunu ve icra ettikleri incelemelerin neticelerini söyledi. 1 Kasım 2015 seçimlerinde 100 seçmenden 90’ının sandığa gittiğini, 90 kişiden de 45’nin AKP’ye oy verdiğini belirten Ağırdır inceleme neticelerini şöyleki yorumladı: “O 45 bireyin 36-37 kişisi AK Parti’nin çekirdek seçmeni, 8’i de sempatizan seçmeniydi. Bu 36-37 çekirdek seçmenin 22-23 aralığına kadar gerilemiş olduğu görülüyor.”